CIA, onların da peşine düşmüş!

ABD ’nin 1970’li yıllarda komünizm dalgasını kırmak için, aralarında Bob Dylan, Don McLean, Joni Mitchell ve Jamos Taylor gibi rock ve country sanatçılarının bulunduğu pek çok ismi Sovyetler Birliği’ne turneye göndermeyi planladığı ortaya çıktı. WikiLeaks’in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile Moskova Büyükelçisi Walter Stoessel arasındaki yazışmalar, ABD’nin ‘komünizmle savaş’ sürecinde sanatçılara biçtiği role de ışık tutuyor.
Öncelik rock!
Stoessel’in Ocak 1975’te Washington ’a gönderdiği ‘ Kültür Sunumları: Popüler Müzik Grupları’ başlıklı yazıda “Soul sanatçıları önem arz etmiyor; önceliğimiz soft rock, blues ve country rock. Önceki country müzik çabaları işe yaradı, yeni bir müzik türü getirmenin tam sırası. Bir sonraki mantıklı adım soft rock grup ya da sanatçısı olabilir” deniliyor.
Stoessel’in notları arasında ‘alanlarında iyi ve yaratıcı sanatçılara ve gruplara’ öncelik verilmesi gerektiğini vurguluyor. Stoessel halihazırda isimleri üzerinde konuştukları Bob Dylan, James Taylor, Don McLean ve Joni Mitchell’e ilaveten Neil Young, Crosby Stills & Nash, Carly Simon ve Carole King’i turneye öneriyor.