Çin SARS'ı uğurladı

Yüzyılın en büyük salgını SARS, resmen tehdit olmaktan çıktı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Hong Kong'un ardından önceki gün de, bu hastalıktan en çok etkilenen ve seyahat uyarısı kapsamındaki son yer olan Çin'in başkenti Pekin'i uyarı listesinden çıkardı.

PEKİN - Yüzyılın en büyük salgını SARS, resmen tehdit olmaktan çıktı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Hong Kong'un ardından önceki gün de, bu hastalıktan en çok etkilenen ve seyahat uyarısı kapsamındaki son yer olan Çin'in başkenti Pekin'i uyarı listesinden çıkardı. Aylar süren karantinadan kurtulan halk salgının durmasını sokaklarda dans edip kutladı. WHO Batı Pasifik Bölgesi Başkanı Shigeru Omi, "Bu sadece Çin için değil, tüm dünya için SARS'la savaşta tarihi gün" dedi. Ancak Çin'de SARS bayramı kutlanırken, Guangdong ve Pekin'de yeni bir vaka saptandı ve bir kişi öldü. Ülkede 44 kişi halen hastanelerde.
SARS'tan etkilenen ülkeler listesinde şimdi geriye sadece Toronto ve Tayvan kaldı. Ancak her iki yere de seyahat uyarısı haftalar önce kalkmıştı. Hastalık hakkında 12 Mart tarihinde ilk küresel uyarı yapıldığından beri dünyada 8 bin 459 SARS vakası ve 805 ölüm meydana geldi. (Independent)