Çin'de iki tren birbirine girdi, üç kişi öldü

Çin'de iki tren birbirine girdi, üç kişi öldü
Çin'de iki tren birbirine girdi, üç kişi öldü

Yetkililer kazanın nedenini anlamak için soruşturma başlatıldığını açıkladı. Vagonlardan biri bir eve ve mağazaya girdi. fotoğraf: reuters

PEKİN - Çin’in Chenzhou  şehrinde dün meydana gelen tren kazasında üç kişi öldü, altısı ağır, 63 kişi yaralandı. Chenzhou haber ajansının haberinde, Hunan bölgesindeki kazanın, ikisi de Shenzhen kentine gitmekte olan yolcu trenlerin çarpışması sonucu meydana geldiği belirtildi.
Bazı vagonların raydan çıktığı söylenirken, kazada vagonlardan birinin istasyonun yakınlarındaki bir eve ve mağazaya girerek iki kişinin ölümüne neden olduğu açıklandı. İstasyon yakınında oturan görgü tanıklarından Wang Manju “Çok kuvvetli bir gürültüyle uyandık, her yer toz dumandı. Tren resmen bükülmüştü.” diye konuştu.
Kazanın ardından kullanılmaz hale gelen trenin yolcularının ulaşımı 50 otobüsle tamamlanırken demiryolu ulaşımından sorumlu bakan Liu Zhijun kurtarma çalışmalarını yerinde görmek amacıyla bölgeye hareket etti. Kazanın ardından hasar gören  evler ve elektrik direkleri tamir edildi. Geçen sene ülkenin doğusundaki Shandong bölgesindeki hızlı tren kazasında 72 kişi yaşamını yitirmişti. Geçen seneki kaza, 127 kişinin öldüğü 1997’deki kazadan sonra Çin’de meydana gelmiş en büyük tren faciası.(aa, dpa)