Çin'de ilk H1N1 vakası doğrulandı

PEKİN - Çin’de, ‘domuz gribi’ olarak da bilinen H1N1 virüsüyle ilgili ilk vaka doğrulandı. Ülkenin güneybatısındaki Siçuan bölgesinde bir kişinin H1N1 virüsü taşıdığı belirlendi. Daha önce kuş gribi salgını ve benzerlerinde önlemleri zamanında almamakla eleştirilen Çin, domuz gribinin ortaya çıkmasından sonra vakaların ilk görüldüğü Meksika’dan domuz ithalatını yasaklamış, uçak seferlerini askıya almıştı. Çin’de son olarak önceki gün ABD’den Tokyo bağlantılı olarak Pekin’e giden uçaktaki 150 yolcunun 130’dan fazlası karantinaya alınmıştı.
Öte yandan, tüm dünyada yeni domuz gribi vakaları görülmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm dünyada domuz gribi vaka sayısının 4 bin 694’e çıktığını duyurdu. İngiltere’de de yedi vaka daha tespit edildi, hasta sayısı 55’e çıktı. Yeni vakaların ikisi erişkin kişilerde tespit edilirken diğer beş vaka Londra’daki bir okulda dört çocukla bir erişkinde görüldüğü açıklandı. 

‘Umre ziyaretleri birkaç hafta ertelensin’

Dubai’de de Baş Müftü Şeyh Abdülaziz Haddad, hastalıktan korunmak için umre ziyaretlerinin birkaç hafta ertelenmesi tavsiyesinde bulundu. Şeyh Haddad, Suudi Arabistan’da vaka tespit edilmemesine rağmen, Mekke ve Medine’ye dünyanın dört yanından Müslümanların gittiğine işaret etti. Camilerde toplu ibadetler sırasında dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Haddad, bu tavsiyelerinin kiliseler için de geçerli olduğunu belirtti.
Şeyh Haddad, sinema salonları ve lokantalar gibi toplu bulunulan yerlerde de ihtiyatın elden bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Birleşik Arap Emirlikleri’nde henüz domuz gribi vakası rapor edilmedi, ancak dünyada can alan bu hastalığa karşı bir dizi önlem alındı. (aa)