Cindy Crawford olmak zor dostum!

Cindy Crawford olmak zor dostum!
Cindy Crawford olmak zor dostum!
90'lı yıllara damgasını vurdu. 20 Şubat'ta 50'nci yaşını kutlayacak. Cindy Crawford 50 yaşına girmeye hazırlanırken  yazdığı bir kitapla 'en iyi' olmanın şifrelerini veriyor.

RADİKAL - Cindy Crawford için 90’lı yıllara damga vuran model desek abartılı olmaz. 20 Şubat’da 50’nci yaşını kutlayacak olan top model, doğumgünü öncesinde kişisel bir anı kitabı çıkardı. 29 Eylül’de Rizzoli Yayınları’ndan çıkacak ‘Becoming’ adlı kitapta kariyerini anlatırken yaşama dair çok önemli öğütler sıralıyor.  Crawford şöyle konuşuyor:  “ Bugün 20’li yaşlarımda olsaydım ve o zamanlardaki vücudumla günümüz modelleriyle rekabet edemezdim. Hepsi benden çok daha ince ve çok daha uzun. Sıfır beden diye bir kavram çıktı! Bizim zamanımızda kıvrımlar makbuldü.   Mesleğin modellikse çıplaklığı sorgulaman çok saçma. Çıplaklık konusunda aile içinde fazla söz hakkım yok maalesef. Kızım Instagram’a biraz açık bir fotoğraf yüklüyor, abisi “Bak ne koymuş” diye bana gösteriyor. Ben, “Sorun değil” deyince de “Zaten sen de Playboy’a poz verdin” diyor.

Hürriyet Cumartesi’den Sibel Arna’nın yazısı şöyle:  Bu kitap aslında dünyaca ünlü bir model olmanın asla tesadüf olmadığının hikâyesi. 2012’de Almanya’da röportaj yaptığım Cindy Crawford bu kadar ikonik bir model olabilmesini “Yüzde 50 şans, yüzde 50 doğru zamanda, doğru yerde olmak” diye açıklamıştı. Ama kitabı inceledikten sonra durumun o kadar basit olmadığını anladım. Playboy’un kapak kızından, iki çocuk annesi istikrarlı bir eşe dönüşen Crawford’un kariyerinde ve yaşam şeklinde başarı hedefli yapılan o kadar çok hamle var ki! Hepimiz için hayat dersi niteliğinde şeyler... O yüzden lafı fazla uzatmadan Cindy’nin öğütlerini sıralamaya başlıyorum.

1- KENDİNİZE GÜVENİN: Modelliğe başladığımda bu meslek hiç de prestijli değildi. Ama ben kendime güvendim ve yaptığım işin en iyisi olmaya odaklandım. Zeki olduğunu kanıtlamak için yanında Dostoyevski taşıyan kızlardan olmadım. Onların kendilerini kandırdıklarını biliyordum. Siz de hislerinize ve kendinize güvenin. Seçtiğiniz meslek toplum tarafından onaylanmayan bir iş olsa da en iyi şekilde yaptığınızda alkışlanacaksınız.

2- FARKLILIKLARINIZI KUCAKLAYIN: Her ergen gibi ben de 13 yaşındayken kendimden nefret ediyordum. Saçımdan, kaşımdan ve dudağımın üzerindeki benden... Çünkü o ben yüzünden sürekli alay konusu oluyordum. Büyüdükçe farklılıklarımı kucaklamaya başladım, kendimi sevdikçe daha çok güvendim. Kızım Kaia’da ben yok ama oğlum Presley’de çıktı. Hiç sevmedi, aldırmak istedi. Doktor yara izi kalır deyince vazgeçti. Benim ünlü olduğum dönem güzellikle ilgili tabuların yıkıldığı dönemdi. Christy Turlington, Linda Evangelista, Naomi Campbell... Hepimiz farklı görünüyorduk. Ve güçbirliği yaparak “Güzel kadın sıska, sarışın ve mavi gözlüdür” tabusunu yıktık. 

3- SIR YOK: Şubat’da 50 olacağım. Herkes genç, seksi ve formda görünmenin sırlarını istiyor. Sırrım aslında sır diye bir şeyin varlığına inanmamam! Hep bildiğimiz şeyler: Düzenli spor , doğru beslenme, güneşten korunma, sigara içmemek...

4- ÖNCE AİLE: Ben her şeyden önce bir anneyim ve bu, benim önceliğim. İyi bir denge var hayatımda. İşimi de seviyorum ve çalıştıkça kendimi iyi hissediyorum. Birileri gelip size “Aferin, iyi iş çıkardın deyip” sırtınızı sıvazlıyor. Bu da kendimi iyi hissetmeme yardımcı oluyor. Tabii unutmadan, aynı zamanda da ben bir eşim. Kocamla baş başa vakit geçirmekten büyük keyif alıyorum.

5- MODELLİK ARTIK DAHA ZOR: Şu an tam anlamıyla içinde değilim ama modellik işi zorlaştı. Kozmetik anlaşmaları, dergi kapak çekimleri gibi fırsatlar artık modellerden önce farklı sektörlerdeki ünlülere veriliyor. Modeller için artık isim yapmak çok daha zor.

6- KUSURLARINIZI SEVİN: Hayatımı seviyorum ve mutluyum. Belki de bu yüzden yaşlanmıyorum. Kocam her doğumgünümde özel bir şey planlamak istiyor. Ben de her seferinde iptal ediyorum. Kocam ve çocuklarımla evde patlayana kadar patates kızartması ve havyar yemek benim için gerçek bir kutlama. 50 yaşına basacağım, hâlâ küçük bir kız gibi hissediyorum. Ama önemli olan öyle hissetmem ve kendimi 50 yaş kusurlarımla sevmem değil mi? Siz de öyle yapın. 

Cindy, gece hayatı işletmecisi Rande Gerber ile 25 yıldır birlikte, 17 yıldır evli. Çiftin Presley (16) adında bir oğlu, Kaia (14) adında bir kızı var. 

 

Kariyeri boyunca Annie Leibovitz, Arthur Elgort, Helmut Newton, Herb Ritts, Irving Penn, Patrick Demarchelier ve Richard Avedon gibi birçok uluslararası fotoğrafçıya poz verdi. ‘Becoming’ kitabında, Cindy’nin olağanüstü hayatını bu fotoğraflar eşliğinde resimli roman gibi izleyebilirsiniz.