Çin'in görkemli tarihi

Çin'in görkemli tarihi
Çin'in görkemli tarihi
Topkapı Sarayı'ndaki Çin Hazineleri sergisinin en önemli parçaları daha önce ülke dışına çıkarılmayan Yeraltı Ordusu'ndan dört Terracotta asker ve atı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Havayla temas ettiğinde renk değiştiren ve bu yüzden Çin dışına çıkarılmayan Terracotta askerleri de içeren “Çin Hazineleri” sergisi ‘2012 Türkiye ’de Çin Kültür Yılı’ etkinlikleri kapsamında Topkapı Sarayı’nda açıldı. 20 Şubat 2013’e kadar ziyarete açık sergi, Pekin Yasak Şehir ve Şanghay Müzesi eserlerini de içeren geniş bir koleksiyonu meraklılarla buluşturuyor.

1974 yılında tesadüfen bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Terracotta askerlerin Qin Hanedanı İmparatoru Qin Shihuang tarafından M.Ö. 221- 206 yılları arasında yaptırıldığı tahmin ediliyor. Tamamı gerçek boyutlarda, orijinaline uygun boyanmış, dönemin askeri nizamına uygun duran ve her biri ayrı bir ifadeye sahip Yeraltı Ordusu binlerce askerden oluşuyor. Sergi dahilinde getirilen 4 asker ve bir at heykelinin Çin dışına çıkarılması için özel sigorta yapıldı.

Çin Hazineleri Sergisi, İpek Yolu güzergâhındaki hayata ilişkin de ipuçları sunan 101 eseri içeriyor. Yasak Kent Müzesi’nde korunan imparatorluk ailesine ait koleksiyonun yanında, Çin’in ilkçağdan itibaren tarihsel dönemleriyle beraber şekillenen eserler de sergide.

Serginin Sultan II. Abdülhamid’e 25. saltanat yılında İmparator Guangxu’nun hediye ettiği saray maketini de barındıran Topkapı Sarayı’nda açılması tarihi bir önem de taşıyor.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Asker

  ,

  Hediye

  ,

  sergi

  ,

  kültür

  ,

  sigorta

  ,

  kent