Çinli 'Oryantal yeti' yepyeni bir tür mü?

Çinli 'Oryantal yeti' yepyeni bir tür mü?
Çinli 'Oryantal yeti' yepyeni bir tür mü?Çin’in merkezinde ıssız bir ormanlık alanda ‘Oryantal yeti’ adı verilen bir canlı türü keşfedildi. Tüysüz bir memeli olan hayvan ilk bakışta bir ayı ya da ‘koca ayak’ zannediliyor. Uzmanlar ayıya benzeyen ama tüyü olmayan hayvanın kanguru gibi bir kuyruğu olduğunu söylüyor. Bu yeni türün ayı değil, bir kedi gibi ses çıkardığını anlatan araştırmacılar, canlının türünün son örneği olabileceğini söylüyor. ‘Oryantal yeti’yi yakalayan avcı Lu Çin, Çin’de insanların çeşitli ‘ayı efsaneleri’ne inandıklarını ve yakalanan türün de efsane ayı çeşitlerinden biri olduğunu düşündüklerini ancak bu canlının kesinlikle ayı olmadığını söylüyor. Bundan sonraki süreçte ‘yeti’nin DNA’ları incelenecek ve bu yeni tür bir dizi teste tabi tutulacak. (The Daily Telegraph)


  http://www.radikal.com.tr/9901189901182

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yeni tür olmayabilir - ayhan30

  bu hayvan tüysüz soğuğa karşı direnemez gibi geliyor belki de hasta tüyleri dökülmüş yada doğuştan hastalığı olan bir ayı olabilir. bu tür haberler genelde fos ve yalan çıkıyor.

  yazıktır! - okannn

  "yeni bir tür mü" diyen meraklı biliminsanları ama zavallı hayvancağız kafeste, süklüm püklüm duruyor. Bir de "bir dizi teste tabi tutulacak" denilmiş... Yazıktır... Hayvancağız korkmuş, sinmiş, "başıma neler gelecek" der gibi bakıyor. Eziyet etmezler umarım...