Çinliler öküz yılını kutluyor

Çinliler öküz yılını kutluyor
Çinliler öküz yılını kutluyor
Öküz yılına giren Çin'de halk eğlence parklarına akın etti. 68 ton havai fişek ve çatapat çöpü toplandı

 

Levent ULUÇER

PEKİN - Fare yılından çıkıp öküz yılına giren Çinliler için öküzün gübresi de bu yılın simgesi oldu.

Çin'de bereketin simgesi olan öküz (ya da boğa, inek, manda vs) aynı zamanda güç, güvenirlik, güçlükleri aşma, zeka, yardımseverlik, onur özelliklerini de taşıyor. Öküzün bir özelliğiyse üretici olması. Eti, derisin, sütü ve gücünden yararlanılan öküzün dışkısı da kullanılıyor. Anadolu'da ısınmak için kullanılan tezek Çin'in kırsal kesimlerinde de yaygın olarak kullanılıyor. O nedenle öküzün dışkısı yani tezek de üretimin bir simgesi olarak içinde bulunduğumuz Çin yeni yılında Çin’in simgesi konumunda.

Çinliler bayramın ilk günü parkları doldurdular. Ülkemizdeki direklerarası benzeri klasik Çin eğlencelerinin aynı sıra, lunapark eğlenceleri, Çin sokak yiyecekleri Çinlileri eğlence yerlerinin olduğu bu parklara çekti. Öküz temalı her türden oyuncak da diğer oyuncaklar arasında yerini alırken, tezekli oyuncaklar da Çinlilerin elindeydi. Çinliler tezek oyuncaklarının bir eğlence olduğunu ancak tezeği bile işe yarayan öküzün Çin için gerçekten saygın bir hayvan olduğunu söyledi.

Çin medyası sadece Pekin'de 68 ton (yaklaşık değeri 150 milyon TL) havai fişek, çatapat çöpü toplandığını yazdı. Bu oran ekonomik krize rağmen geçen yıla göre yüzde 13.4 daha fazla oldu. Havai fişekler özellikle akşamları olmak üzere gün boyu halen atılmaya devam ediyor. (dha)