Çinliler Türkiye'yi sayfalarca övdü

Çinliler Türkiye'yi sayfalarca övdü
Çinliler Türkiye'yi sayfalarca övdü

National Geographic dergisinin Çin edisyonunda ön kapağında Ayasofya Camii var. Voyage dergisinin kapağındaysa ?Türkiye?de kendini kaybeder ve yeniden yaratırsın? sözlerine yer veriliyor.

PEKİN - Çin’de yayımlanan üç önemli seyahat dergisi, haziran sayılarında kapak konusunu Türkiye’ye ayırdı. Dergilerde 20 sayfadan fazla makale ve görsel unsurla Türkiye’nin turizm değerleri ve potansiyeli anlatıldı. Aylık Voyage dergisi, kapağında, “Türkiye’de kendini kaybeder ve yeniden yaratırsın” sözlerine yer verdi.
Popüler seyahat dergisi Travel&Leisure’ın kapağında da Çin’in ünlü top modellerinden Jiang Pei Lin’in Çırağan Sarayı (Kempinski Hotel) önünde çekilmiş fotoğrafı ve “My name is Turkey” (Adım Türkiye) başlığı kullanıldı.
National Geographic dergisinin Çin edisyonundaysa Türkiye, Ayasofya Camii ile kapaktaydı. “Çen Dan Qing’le Boğaz’da Bizans Medeniyetine Yolculuk” başlıklı kapak yazısında, İstanbul’un Bizans ve Osmanlı tarihine ait çok önemli tarihi değerlere sahip olduğu, yapıtların mimari ve sanatsal özelliklerinin emsalsiz olduğu yazıldı. Dergi Çin’in popüler ressamı Çen’in İstanbul’daki Osmanlı ve Bizans medeniyetlerine ait tarihi yerlerle ilgili eskizlerini kullandı. (aa)