Cinsel alışkanlıklarımızı maymunlardan mı aldık?

Genç yaşlı herkesin merak ettiği bir soru var ki; o da şu: 'İnsanlar seks dürtülerini doğadan mı alıyor?'
'Seks, İnsan ve Evrim' isimli kitap; insan cinselliğini, tarihi ve hayvansal kökenleriyle inceliyor. Kitap, maymunların da eşlerini aldattığına ve bunu da gizli gizli yapmaya çalıştıklarına dikkat çekiyor
Bilim dünyası insanın maymunlardan evrildiğini konuşadursun, şimdilerde en çok tartışılan konu, aşka dair davranışlarımızın da büyük maymunlarınkine benzediği görüşü... Bilimadamlarına göre bunun nedeni ortak bir atadan aldığımız genetik miras... 'Seks, İnsan ve Evrim' isimli kitap, aşıkken yaptıklarımızı daha iyi anlamamız için hayvanlarla benzeyen özelliklerimize yer verdi. İşte hayvanlarla benzerlik gösterdiğimiz durumlar:
Kuşlar çoğunlukla tek eşli yaşıyor. Buna karşın memelilerin yalnızca yüzde dördü ve maymunların yüzde 17'si tek eşli.
Maymunlar libidolarıyla ünlüler. İncelendiklerinde az da olsa onların çok eşli olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bir haremi yönetecek olan erkek maymun daha büyük olmalı. Çünkü diğer erkekleri yenecek kadar kuvvetli olmak zorunda. Kitapta, maymunların da eşlerini aldatırken bu işi gizli yapmaya özen gösterdiği yazıyor.

YÜZ YÜZE SEKS YAPIYOR
Araştırma maymunların da tıpkı bizim gibi stratejiler geliştirdiklerini ve arzuladıkları karşı cinsten bir maymunun onlara ilgi duyup duymağını tahmin etmeye çalıştıklarını, kısacası cinselliği kafalarının içinde yaşadıklarını gösteriyor.
Bu arada pek çok hayvan türünde ensest ilişki yasak olduğu da araştırmada belirtiliyor.
Yüz yüze gerçekleşen cinsel ilişki de, yalnızca insanlara özgü değil. Çünkü aynı şeyi orangutanlar da yapıyor.
Pek çok özelliğimiz hayvanlara benzemekle birlikte cinsel tabular, dil ve konuşma yeteneği devreye girdiği için, tamamen insanlara özgü. İnsanoğlu ayrıca, cinsel ilişkiye girerken bunu gizli yapma konusunda da tek görünüyor.
İnsanlar ve büyük maymunların cinsel açıdan aktif olma süreleri birbirine şaşırtıcı derece yakın görünüyor.