Cinsel fantezi cinayetine 26 yıl hapis

Cinsel fantezi cinayetine 26 yıl hapis
Cinsel fantezi cinayetine 26 yıl hapis

22 yaşındaki Amerikalı Amanda Knox (solda) karar açıklanınca gözyaşlarına boğulurken, 25 yaşındaki eski sevgilisi Raffaele kayıtsız bir tavır takındı. FOTOĞRAF: AP

İtalya'da 2007'de boğazından bıçaklanarak öldürülen Meredith davasında karar açıklandı. Ev arkadaşı Amanda 26, sevgilisi Raffaele 25 yıl ceza aldı. İkili Meredith'i cinsel fantezi sırasında öldürdüklerini reddetmişti ancak savcılar bunu kanıtladı

PERUGIA - Eğitim için geldiği İtalya’nın Perugia kentinde 2007’de öldürülen İngiliz öğrenci Meredith Kercher’in davasında karar açıklandı. 22 yaşındaki Amerikalı öğrenci Amanda Knox ve onun eski erkek arkadaşı 25 yaşındaki İtalyan Raffaele Sollecito cinayetten suçlu bulundu. 26 yıl hapis cezasına çarptırılan Knox gözyaşlarına boğulurken, Sollecito kararı kayıtsız bir şekilde dinledi.
İkili, boğazı kesilmiş halde bulunan Kercher’in boğazını bir cinsel fantezi sırasında kestikleri suçlamalarını reddetmişti. Fakat savcılar Sollecito’nun İngiliz öğrenciyi tuttuğunu, Knox’un da onu bıçakladığını mahkemeye kanıtladı.
Olay, ikisi de eğitim için İtalya’ya gelen Kercher ve Knox’un birlikte oturduğu evde gerçekleşmişti. Knox ve Sollecito’nun cinayetteki ortakları, 22 yaşındaki uyuşturucu satıcısı Rudy Guede, ekim ayında cinayet ve cinsel şiddet nedeniyle 30 yıl hapse mahkûm edilmişti. Polis Knox, Sollecito ve Guede üçlüsünün olayın gerçekleştiği evde ne amaçla bulunduğu konusunda emin olmasa da bir uyuşturucu alışverişinden şüpheleniyor.

Meredith’in ailesi cezadan tatmin oldu
Rapora göre üç katil Kercher’i odasında kıstırdılar ve Knox’un 15 santimetrelik bir bıçakla onun boğazını kesmesiyle sonuçlanan bir seks oyununa başladılar. Kercher’in yarı çıplak bedeni kan gölü içinde bulunmuştu. Sanıklar olaya haneye tecavüz ve soygun süsü vermek için camı kırdı fakat polis camın içeriden kırıldığını tespit etti. Knox’un ceset bulunduktan sonraki hareketleri de şüpheleri onun üzerinde yoğunlaştırdı. Knox’un sorgulanmayı beklerken taklalar attığı ve bacaklarını iki yana açarak yere oturma hareketleri yaptığı raporda yer aldı.
Karardan sonra Amanda Knox ve ailesi gözyaşlarına boğuldu. Aile temyize gideceklerini, kızlarının suçsuzluğuna inandıklarını, olayın olduğu odada Amanda’nın bulunduğuna dair kanıt olmadığını söyledi. Ayrıca medyanın kızlarını kötü gösterdiğini, bunun kararda etkisi olduğunu iddia etti. 
Kercher’in ailesiyse kararın kendilerini tatmin ettiğini, umdukları cezanın verildiğini açıkladı. Mahkeme ayrıca Knox and Sollecito’nun, maktulün anne ve babasına 1’er milyon, kardeşlerine 800 bin avro ödemesine hükmetti. Karara göre Knox ayrıca cinayeti işlediğine dair iftira attığı barmen Patrick Lumumba’ya da 40 bin avro ödeyecek. (bbc)