Cinsellikte bir efsane

Rahmi alınan kadınların cinsel hayatlarının sekteye uğradığına dair iddialar, Hollandalı bilim adamaları tarafından çürütüldü.

LONDRA - Rahmi alınan kadınların cinsel hayatlarının sekteye uğradığına dair iddialar, Hollandalı bilim adamaları tarafından çürütüldü. Histerektomi (rahim ya da rahim boynunun alınması) kadının cinsel yaşamı üzerindeki etkisini görmek üzere yapılan araştırma, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle histerektomi operasyonu geçiren 413 kadın üzerinde yapıldı.
Ameliyat öncesinde kadınlardan cinsel sorunlarıyla ilgili olarak bilgi alındı. Ameliyattan altı ay sonra ise kadınlara tekrar cinsel yaşamlarıyla ilgili sorular yöneltildi. Kadınların yüzde 32'si ameliyat öncesinde
'cinsel yaşamlarının olmadığını' belirtti. Bu kadınların yarısı, ameliyat sonrasında yeniden cinsel olarak aktif olduğunu söyledi.
Araştırmaya katılan kadınların çoğunluğu ameliyat sonrası cinsellikten daha fazla zevk aldıklarını anlatırken, cinsel sorunlarda da azalma görüldüğü dikkat çekti.
Problemler çözülüyor
Araştırma ekibinin başkanı Dr. Jean-Paul Roovers, "Rahim ameliyatlarının ardından kadınların cinsel hayatlarında belirgin bir iyileşme görülüyor; ne tür bir ameliyat uygulandığı fark etmiyor" dedi. Dr. Linda Newall ise araştırmanın, tahminlerini doğruladığını söyleyerek, "Kadınlar yaşadıkları fiziksel sorunlar yüzünden cinsellikten zevk almıyor. Bu sorunlar ameliyatla giderildiğinde ise kadınlar cinselliği yeniden keşfedebiliyor" diye konuştu.