Cinsiyetçi bankaya dava...

Cinsiyetçi bankaya dava...
Cinsiyetçi bankaya dava...

Anna Francis (solda) ve Maureen Murphy.

LONDRA - İki bankacı kadın işten çıkarıldıkları Japon Bankası Nomura’yı cinsiyetçi davrandığı gerekçesiyle dava ediyor. Her iki kadın da 1.5 milyon pound istemiyle açtıkları davada bankanın onları sadece kadın oldukları için ve Japon olmadıkları için işten attıklarını söylüyor.
30 yaşındaki Maureen Murphy, birlikte çalıştığı iş arkadaşının “Kadının görevi evde yerleri silmektir” dediğini ve bunu duyunca dehşete kapıldığını anlatıyor. 37 yaşındaki Anna Francis ise aynı bankadan fazla açıksözlü ve ‘kadın’ olduğu için atılmış. İngiliz Maureen Murphy dava dilekçesinde çok çarpıcı bir iddiada bulunuyor. Genç bankacı, bir başka kadın iş arkadaşı Melissa Holian’a bankanın bir müşterisinin “Anlıyorum bugün memelerin dışarıda değil” diyerek çıkıştığını ve müşterilerin bile patronların önünde onları taciz edebildiklerini  anlatıyor. 

‘O sadece bir kivi’
Yeni Zelandalı Anna Francis de 1000 kişilik bir konferans sırasında bir erkek iş arkadaşının herkesin önünde Francis için “Onu ciddiye alma o sadece bir kivi” dediğini anlatıyor. Devam eden davada bankacı kadınlar Murphy ve Francis, 1.5 milyon poundu, işten çıkarıldıkları dönemde kaybettikleri paraların, incitilen duygularının ve kadın oldukları için ayrımcılığa uğramalarının karşılığı olarak istiyor. (The Daily Mail)