Çıplak ayaklı şarkılar

Çıplak ayaklı şarkılar
Çıplak ayaklı şarkılar
Sesi uysal, müziği dinlendirici, kendisi kahkahalı genç bir kadın... Müzisyenlik, bir anlamda, Mavi Işıklar'ın gitarcısı babadan miras. İlk albümü 'Rüya Raporları' geçen hafta çıkan Kıvılcım Ural akustik gitar eşliğinde kendi şarkılarını söylüyor, çözemediği problemlerinden bahsediyor. Genç müzisyenle birlikteydik...
Haber: Muhsin TOPYILDIZ / Arşivi

Geçen hafta ‘Rüya Raporları’ isimli enteresan bir albümle karşılaştım. Albümde akustik gitar eşliğinde şarkılar söyleyen enteresan kız Kıvılcım Ural’la buluşup bol bol gülüştük. Bize ilk albümünü, müziğe bakışını anlattı. Buluşmadan önce karşılaşacağımı düşündüğüm kasvetli kadın profili yerine uzun dalgalı saçlarıyla her cümlesinin sonuna gülücük ekleyen sıcacık bir kadınla karşılaştım.
“Çocukluğumdan beri gerçekleştirmek istediğim en büyük hayalim müzikti” diye başlıyor. Kafasında başka bir hiç olmamış. En büyük hayalini gerçekleştirebildiği için şu sıra peşine düşebileceği yeni bir hayal aramakta. Albümün hayatında yarattığı en büyük değişim kendisine bir ‘arayış kapısı’ açması.
‘Rüya Raporları’nda bulunan şarkıların tümü kendisine ait. Bugüne kadar yazdığı şarkıların içinden elemeler yaparak bu albümü oluşturmuş. İlk yazdığı şarkı da var albümde, 17 yaşında yaptığı bir bestesi de: “Bu yolculuğa çıktığımda neler yaptığımı düşündüm. İnsanlarla bu yolculuğu paylaşırken onlara neler söylemem gerektiğini düşündüm. Dolayısıyla çıplak ayakla yürür gibi hissettiğim bir albüm oldu.” Akustik albüm fikri de tam bu noktada ortaya çıkmış. “İnsanlara şarkıları en çıplak halleriyle sunarak şarkıları duymalarının yanında görmelerini de sağlamak istedim” diye açıklıyor durumu. Tüm şarkıların kendisine ait olmasının anlatılan duyguyu daha net aktarmaya yaradığını söyleyen Ural, bu durumu kendi çektiği fotoğrafa bakmaya benzetiyor.
İlk albümünün ardından ulaşmak istediği nokta bu şarkıları insanlara istediği gibi sunabilmek. Sokakta ya da sahnelerde performansını sergilemek, kamera karşısında bu şarkıları süslemek gibi hayalleri var. Çok iyi albümler yapmayı hedeflemektense bu albümü yaşamayı, yaşayarak paylaşmayı istiyor. 

Mutlu şarkı kolay çıkmıyor

‘Rüya Raporları’nı bir eleştiri albümü olarak tanımlıyor. Müzik dünyasındaki insan ilişkilerinin ve müzikal değerlere bakışının plastikleşmiş olduğunu belirtip müziğin bir ‘iş’ olarak algılanmasını anlamlandıramadığını ekliyor: “Benim için hayatımın hiçbir döneminde müzik bir ‘iş’ olmadı. Bu sebeple bu albümde çıkmazlarımı ve kaçtığım noktaları ortaya çıkarmak istedim. Bunu yapabilmekten ötürü oldukça mutluyum.”
‘Selami’ dışındaki tüm şarkılar bir türlü çözülemeyen problemlerden bahsediyor. “Mutlu şarkılar yapmak çok kolay bir şey değil” diye başlıyor söze. İşin enteresanı bunu da kahkahasının hemen ardından söylüyor. Gözlerinin içi güle güle normal hayatta çok eğlenceli bir insan olmasına rağmen şarkılar yazarken işlerin değiştiğini anlatıyor: “Mutluluğumu insanlarla paylaşmakta başarılıyım ama bunu yazıya dökmekte zorlanıyorum. O mutluluğun sonuna ya bir soru ya da üç nokta mutlaka geliyor.” Mutluluğu sorulara cevap vermek olarak betimlerken bu cevapları bulduran soruların hüzün olduğunu söylüyor. Mutlu sayılmasa da umut yüklü şarkılar da yazmış. 

‘Amy’ye adanan şarkı...

‘Şarkıcı Kadın’ isimli parçasında bir şarkıcı kadının hikâyesini anlatan Kıvılcım bu şarkıyı Amy Winehouse’a ithaf etmiş. Şarkının ilk bölümü Winehouse henüz hayattayken, ikinci bölümü ise ölüm haberinden sonra yazılmış. “Amy’ye bir şarkı yazmak amacıyla oturmadım masaya ama şarkıyı yazarken çok fazla Amy’ye maruz kaldım. Ekranda gördüm, bir yerde şarkısını duydum… Bir şekilde o profil kafamda canlandı ve böyle oluştu şarkı.”
Albümdeki tüm şarkılar için tek tek lirik videolar çekmiş Kıvılcım Ural. Videoları YouTube’da paylaşacaklarının haberini veriyor. Video serisinin ilk ürünü ‘Adım Adım’ şu anda internette görülebiliyor. Yakında da ‘Aşk’ isimli şarkısına çektiği klibini görücüye çıkaracak. Klipte emektar Yeşilçam oyuncusu Ali Fuat Onan ile rol alacaklar.
Şarkı yazarken tutarlı bir matematiği ve grafiği yok. Öyle ki ince eleyip sık dokuduğu şarkıları genelde çöpe atıyor. O sırada gösterdiği titizliğin kendini rahatsız ettiğini belirten sanatçı, şarkılarını daha çok geceleri yazıyor ve çok fazla dağınık çalışmıyor. Örneğin aklına gelen melodiyi ‘Başka bir şarkıda kullanırım’ deyip kenara atarak ameliyat yapmıyor. “Kelimelerle aram iyi olduğu için sözleri önemserim. Melodileri kafamdaki orkestra oluşturur. Sözlerle orkestranın müziği uyuşursa o şarkı ortaya çıkıyor.”

Baba ‘Mavi Işıklar’dan...

Kıvılcım Ural’ın babası da müzisyen. Mavi Işıklar’dan tanıdığımız Fikret Ural’ın kızı Kıvılcım. Bu durumun iyi yanlarının da kötü yanlarının da olduğunu belirten genç müzisyen, babasının hiçbir zaman müzikle uğraşmasını istemediğini söylüyor. Bu sebeple müzik okumaktan vazgeçmiş ve müzik onun için hep bir arka bahçe olmuş. Bir taraftan da babası istemedikçe daha fazla müziğe sarılmış. Albümünü babası henüz dinlemeye başlamış ve ne düşündüğünü bilmediği için de biraz tedirgin.
Geçen hafta bir cast ajansının basına gönderdiği e-mail’de Berrak Tüzünataç’ın yerine ‘Muhteşem Yüzyıl’da rol alacağı söyleniyordu Ural’ın. Ardından gelen bir başka e-mail’de de Ural’la anlaşma sağlandığı ama bir başka rol için düşünüldüğü anlatılıyordu. Bu konuda açıklaması net: “Bu durumla ilgili benim bir bilgim yok. Herhangi bir kişi, kurum ya da ajans benimle iletişime geçmedi. Haberler doğru değil.” 

Bu albümü gece dinleyin

‘Rüya Raporları’ 12 şarkıdan oluşuyor. ‘Buralar Benimdi Eskiden’ ve ‘Yağmurlar Altında’ şarkılarını Serkan Ferat ile bestelemişler. Kalan tüm şarkıların müziğinde yine kendisinin imzası var. Cihangir Müzik Evi’nde kaydedilen albümde ağırlıklı olarak durağan bir hava hâkim. “Albümü geceleri kaydettik” diyor, söylemese de anlayabiliyoruz zaten. Sakin sakin çalan akustik gitar eşliğinde söylediği şarkıları ekseriyetle geceleri şarkı sözlerine dikkat ederek dinlemenizi tavsiye ediyoruz.