'Çıplak Silah'ın kahramanı öldü

'Çıplak Silah'ın kahramanı öldü
'Çıplak Silah'ın kahramanı öldü

Çıplak Silah

Leslie Nielsen ZAZ filmlerinin yüzü olarak ün kazanmıştı

Çıplak Silah serisi ve Airplane filmlerinin unutulmaz oyuncusu Leslie Nielsen zatürreeye yenik düştü. Ben Hur seçmelerinde başarısız olduktan sonra 50 yaşına kadar ağırlıklı olarak televizyon dizilerinde rol alan Nielsen, başrol şansını ancak saçları ağardığında kazanabilmişti. Nielsen, başlı başına bir ekol olan ‘ZAZ’ filmlerinin yüzü olarak sinema tarihine geçti. Zucker kardeşler ve Jim Abrahams üçlüsünden oluşan ZAZ ekibiyle birlikte önce The Airplane filmini çektiler. Ünlü bir macera filmini tiye alan bu film, o kadar tuttu ki Nielsen ve ZAZ ekibi, çoğunlukla geçmişin ünlü filmlerini tiye alan, absürd esprileriyle bütün 80’lere damgalarını vurdular. 

54 yaşında ünlü oldu
Polis bir babanın oğlu olarak 1926 yılında Kanada ’nın Saskatchewan eyaletinin başkenti Regina’da dünyaya gelen Leslie Nielsen, Toronto’da sanat eğitimi aldıktan sonra şansını denemek için New York’a gitti. Burada çeşitli televizyon programlarında ufak roller kapan Nielsen sonra Hollywood ’a giderek deneme çekimlerine katıldı.
1955’ten itibaren ufak yardımcı rollerde görünen Nielsen, 1959 yılında Ben Hur seçmelerine çağrıldı. Oyunculuğu yeterince etkileyici bulunmayınca rolü Stephen Boyd’a kaptırdı. Alfred Hitchcock gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı yakalayan Nielsen, aralarında Komiser Columbo, Ben Casey, Bonanza, Kung Fu, The FBI, MASH gibi unutulmaz televizyon dizilerinin de olduğu 250’den fazla yapımda rol aldı.
1980’lerin başına kadar kariyerini yan rollerde sürdüren Nielsen’in talihi 54 yaşında döndü. ZAZ ekibi tarafından çekilen Airplane’de canlandırdığı Dr. Rumark karakteriyle dikkatleri çeken Nielsen bu filmin ardından üç filmden oluşan Çıplak Silah serisinde beceriksiz polis memuru Frank Drebin’i canlandırdı. Son dönemde popüler televizyon dizisi Scrubs’ta da rol alan Nielsen, zatürree tedavisi görüyordu.


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  FBI

  ,

  Kanada

  ,

  Hollywood

  ,

  sanat