Çirkin bir dünyanın masum yüzü

Saat 21.00... İngiltere'nin yeni modeli Jenna Fisher yorgun. Preston-Lancashire'daki evinden sabah 5.30'da Londra'ya gelmiş ve...

Saat 21.00... İngiltere'nin yeni modeli Jenna Fisher yorgun. Preston-Lancashire'daki evinden sabah 5.30'da Londra'ya gelmiş ve geldiğinden beri de çalışıyor. Ertesi sabah, gün ağarmadan kalkıp bir moda dergisi için başka bir çekime katılması gerek. Ve Jenna sadece 16 yaşında! "Bir esneme pozu daha çekebilir miyiz?" diye şaka yapıyor fotoğrafçı. Cevap: "İstediğin kadar." Modeller ne kadar güzelse, modellik dünyasının da bir o kadar çirkin olduğu aşikâr. Yıllar içinde bu endüstrinin imajı sönmeye başladı. Bunda BBC'nin 13 yaşındaki kızların seks ve uyuşturucu kullanmaya zorlandıklarını iddia eden gizli bir doküman yayınlaması etkili oldu.
Geçen sene Milano'da 15 yaşındaki bir model, kendisine uyuşturucu verilip bir gece kulübünün tuvaletinde tecavüze uğradığı iddialarıyla hastaneye kaldırılırken, top model Karen Mulder, Noel'i hastanede, gözetim
altında geçirdi. Nedeni ise Fransız modellik endüstrisinin öncüleri tarafından tecavüze uğradığı ve daha iyi kontratlar yapmak için başkalarıyla yatmaya zorlandığıydı.
Okullu kız Jenna, akşam 10'da hâlâ soruları yanıtlayıp poz verirken bu endişelere kahkahalarla gülüyor: "Modellik gazete ve dergilerin yazdıklarından tamamen farklı bir şey." Jenna'nın anne ve babası, kontratlar için Paris ve Milano'ya gittiklerinden beri kızlarının kariyeri konusunda daha da mutlular. Jenna'nın ajansı Select'in kreatif direktörü Gavin Myall ise "Bu tip olayların olmadığını söyleyemem ama onun böyle şeylerle ilgisi olmaz," diyor. Jenna, Miu Miu defilesinde podyuma çıkmadan önceki boş zamanını kokain çekerek değil, matematik kitabını okuyarak geçirmiş.
Fethettiği parlak dünya onu fazla etkilemiyor. İtalyan modaevinin duayeni Miuccia Prada ile tanışması ile ilgili düşüncelerini sorun, tek söyleyebildiği
"Bayağı kısa bir kadındı." Aynı şekilde pek çok model için uzak bir hayal olan, dünyaca ünlü fotoğrafçı Steven Meisel'le çalışmak ise "iyi". Bu oldukça şaşırtıcı çünkü Jenna, Prada'nın yeni yüzü.
Buna rağmen avukat olma arzusunun değişmediği
konusunda ısrar ediyor Jenna. Vogue onun fotoğrafını çekmek için yaygara koparıyor ama o derslerinden A almak konusunda azimli olduğundan, geri çevirmekte en ufak bir sakınca görmüyor.
Jenna'yı bir sene önce keşfeden Select'in direktörü Chrissie Castagnetti'ye şapka çıkartmak gerek çünkü zürafavari boyu dışında, dağınık saçları ve kemikli kollarını
ortaya çıkaran atletiyle hantal kızlardan hiçbir farkı yok. Okuluna bir mektup bırakmaya gelen hayranının onu tanımayıp yolu sorması, rahatlıkla inanabileceğiniz bir hikâye. Ama onun bu görünüşü, moda dünyasının önemli isimleri için bir şeyler ifade etmiş.
Eğer modelliğin tehlikeli, köpekbalıklarıyla dolu sularında burnu bile kanamadan yönünü
bulacak biri varsa, o Jenna Fisher olacak. Emin olabilirsiniz.
(The Sunday Times)