Civcivler toplama ve çıkarma yapabiliyor

ANKARA - İtalya’nın Padova ve Trento üniversitelerinden bilim insanları, civcivlerin aritmetikten anladığını buldu. Uzmanlar civcivlerin, iki paravanın arkasına yerleştirilen nesneleri ‘toplayıp çıkarma’ kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi. Denemeler sonucunda civcivlerin, hangi paravanın arkasında daha fazla nesne olduğunu bulmak için ‘temel aritmetiğe’ başvurduğu görüldü. Raporda civcivlerin her zaman, yumurtadan çıkar çıkmaz annelerine yakın kalmaları ya da onu izlemeleri gibi tanıdık nesnelere yakın kalmaya çalıştığı kaydedildi.

Hep ‘daha çok’ olan paravana gitti
Deneylerde civcivlerin tanıdık bulacağı tahmin edilen yumurta şeklindeki çikolataların içinden çıkan sarı plastik kutular kullanıldı. Uzmanlar bu kutuları, her seferinde bir tane olmak üzere paravanın arkasına saklayarak bir civcivin gözü önünde ‘kaybettirdi’. Civciv olup biteni bir kutunun içinden izlerken plastik kutuların ikisi bir paravanın, üçü diğer paravanın arkasına yerleştirildi. Serbest bırakılan civciv, hafızasını kullanarak iki paravandan en çok nesneyi bulundurana gitti. Paravanların arkasındaki nesnelerin birinden diğerine geçirilerek sayılarının değiştirilmesi civcivleri kandıramadı.
Primatların ve maymunların sayabildiğinin, hatta evcil köpeklerin basit toplamalar yapabildiğinin bilindiğini belirten uzmanlara göre çalışma, bu kadar genç bir hayvanın, önceden eğitilmeden bu kabiliyete sahip olduğunu gösteriyor. (aa)