Çizgi roman oynanır mı?

Çizgi roman oynanır mı?
Çizgi roman oynanır mı?
Bill Willingham tarafından yaratılan Eisner ödüllü 'Fables', Telltale Games tarafından 'The Wolf Among Us' adıyla şık bir oyuna dönüştü.
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

Okyanus ötesinin iyi senaristleri nereye kayboldu? Mantık hatalarıyla dolu ‘Dallas Buyers Club’ın veya ‘Her’ün ‘En iyi orijinal senaryo’ Oscar adayı olduğu yılda bu soru şaşırtmamalı. Hemen söyleyelim; birçoğu dizi yazıyor, inanmayan felsefi bir bulmacayı andıran ‘True Detective’e göz atsın. Ayrıca, bir bölümü çizgi roman dünyasında mesai yapıyor ve Vertigo (DC Comics) gibi markaların verdiği özgürlükle ‘Fables’ gibi serilere imza atıyor. Sonra o seriler televizyon dizisi oluyor, video oyunu oluyor, arada maalesef sinemaya uğruyor.
Bill Willingham tarafından yaratılan Eisner ödüllü ‘Fables’, Telltale Games tarafından ‘The Wolf Among Us’ adıyla şık bir oyuna dönüştü. Toplam beş bölümden oluşacak olan ve ikincisi şubat ayında çıkan oyun dizisi, ‘Fables’ kitaplarının öncesini kurguluyor ve bizi masal kahramanlarının sürgün hayatı yaşadığı alternatif seksenler New York ’una davet ediyor. Masal kurdu Bigby Wolf’un kahramanların gizemli ölümünü araştırdığı oyunda masal kahramanları mitolojileriyle, göndermeleriyle çağdaş dünyaya farklı bir bakış imkânı sunuyor. ‘The Wolf Among Us’ın dünyası akıl almaz güzellikte renkler eşliğinde etkileyici bir görselliğe sahip; senaryo ise masal kültüründen faydalanan has dedektiflik öykülerinden yola çıkıyor. ‘Point-and-click’ oyun serbestliği açısından kısır ama eşyaya ve insana dokunarak, cevaplar arasından tercih yaparak oyunu yönlendirmek mümkün.
Bigby Wolf’un sorgudan kurtarılmasıyla başlayan ikinci oyunda bir süre sadece konuşma balonlarını yönetiyorsunuz. Bigby birini sorgularken, konuşmak veya kavga etmek gibi ahlaki seçimler size ait. Oyun sizin konuşma balonlarını seçerek yönlendirebildiğiniz hareketli bir çizgi roman gibi tasarlandığı için sadece bu türlere meraklı oyun severlerin değil, ekran okumalarıyla barışmış yetişkin çizgi roman okurlarının da ilgisini çekecektir.