Çizgi: Yeşil ve yavaş moda, zamansız şıklık

Çizgi: Yeşil ve yavaş moda, zamansız şıklık
Çizgi: Yeşil ve yavaş moda, zamansız şıklık
Geleneksel Anadolu elyaf sanatından yola çıkan ve 'yeşil ve yavaş moda' anlayışını benimseyen Selçuki&Ali, kişiye özel moda ve yaşam alanı ürünlerinden oluşan yeni koleksiyonu 'Çizgi'yi 17 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında Adahan Otel'de sergiliyor.

‘Yeşil ve yavaş moda’ anlayışını benimseyen Selçuki&Ali, yüzde 100 el yapımı geleneksel elyaf sanatını yenilikçi üretim metodlarıyla moda ve yaşam alanı ürünlerine dönüştürüyor. Suteks Groub ve Nur Ger’in desteğiyle Dr. Selçuk Gürışık ve Ali Alev tarafından hayata geçirilen Selçuki&Ali, gelenekselden güncele ‘giyilebilir sanat’, ‘zamansız şıklık’ özelliği taşıyor. Çevre dostu niteliği taşıyan koleksiyon, iç mimari ve yumuşak ev tekstili ürünlerini de bünyesinde barındırıyor. 

Dr. Selçuk Gürışık, 17 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında Adahan Otel’de sergilenecek ‘Çizgi’ koleksiyonunu “Çizgi, kavramsal olarak çok farklı anlamlar taşıyan bir ifade. Genelden özele gidip bir koleksiyonun çizgisi, bir sunumun çizgisi, tasarım ögesi olan iki noktayı birleştiren çizgi. Özellikle tasarım öğesi olan iki noktayı birleştiren çizgi niteliğinde değerlendirip koleksiyona bu adı vererek yeni yaptığımız deneysel çalışmaların sonuçlarını paylaşmak isteğiyle Çizgi Koleksiyonu doğdu. Bu koleksiyonun çizgisi ne dersek; zamansız şıklık, yeşil moda (slow fashion)” diye anlatıyor.

ZAMANSIZ ŞIKLIK

Zaman zaman kalın çizgilerle daha yüksek sesle kendini ifade eden koleksiyon, zaman zaman da ince çizgilerle daha fısıldayan bir yapı taşıyor. İpek, yün, kaşmir ve pamuk kullanılan koleksiyonda, farklı elyaf ve kumaşlar, sürdürülebilirliği olan malzeme ve materyal kullanılıyor. Koleksiyonda yılın moda renkleri kaygısı yok; sergilenecek ürünler, doğadan esinlenerek seçilen sonbahar kış renklerinden oluşuyor.
Elyaf, yün denince ilk akla kış mevsimi geliyor ancak artık yünün sezonu yok. Yün, elyafının kışlık kalınlıkta ve dokuda olmadığını ve yazın da kaşmir inceliğinde elyaf kullanıldığını bu koleksiyonda görmek mümkün. Ürünlerin zaman ile bağlantısı olmadığından sezonlarla da bağlantısı yok. Selçuki&Ali’de ’zamansız şıklık’ buradan geliyor.
Her ürünün tek ve kendine özgün olduğu Selçuki&Ali’de çevre duyarlılığı ve sorumluluğu üst noktalarda yer alıyor. Hayvanın postunu kullanmak yerine yününden yararlanarak sürdürebilinir ve kalıcı tüm çağdaş değerleri yansıtan bir sanat ve tasarım yaratılıyor. Asırlar öncesinden göçer toplumların uyguladığı elyaf işlemesini Selçuki&Ali, şehirli yaşama ve günümüze adapte edip ileriye doğru geliştirme yolunu seçiyor.

KEÇE SANATINA BİR MAKAM!

Keçe arkhaik bir kumaş yapma tekniği. Dokuma tezgahları icat edilmeden önce mevcut. Yün endüstrisi yünün zaafı olan keçeleşmeden uzaklaşmak ve önlemek için metodlar üretmiş, teknoloji geliştirmiş. Selçuki&Ali bu zaaf ve malzeme özelliğini avantaja çevirerek ürün geliştirip kumaşı farklı sonuçlara taşıyor. Keçeleştirme tekniğiyle yapılan kumaşlar boyut değiştiriyor ve günümüz hatta daha da ileri zamanlara gidecek bir tasarım halini alıyor. Özellikle el sanatı ve teknolojiyi birbiriyle barışık yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle üreten Selçuki&Ali, keçe zanaatına bir makam kazandırıyor. Yurt dışında Newyork, Amsterdam, Londra’da tasarımları satışta olan Selçuki&Ali, Tokyo’ya da satış yapma hazırlığı içinde. Türkiye’deki müşterileri için ise; İstanbul’da markanın showroomunda kişiye özel siparişler kabul ediliyor.

Dr. SELÇUK GÜRIŞIK hakkında
İstanbul doğumlu Selçuk Gürışık, İTÜ’de mimarlık eğitimi aldıktan sonar doktorasını Londra Central Saint Martins’ University of the Arts da Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden ilk doktoralı Türk olarak tamamladı. British Museum Antropoloji Bölümü için ‘Yaşayan Anadolu Keçeleri’ sergisinin küratörlüğünü, İstanbul, İzmir, Afyon, Konya, Urfa ve Mardin’deki ustalarla beraber yarattıkları siparişlerden gerçekleştirdi.
Sanatçı, Topkapı Sarayı müzesi arşivindeki antik-keçeler ile, eserlerini ‘Yeniden Keçeyi Hisset’ (2003) sergisinde beraber göstererek, yerel ustalara işgücü sağlayacak duyuruyu yarattı. Dr. Gürışık, el sanatı ürünü olan keçenin kültürel simgelerini gelenekselden güncele; yerelden küresele taşıyarak, markalaşma alanında örnek bir model oluşturdu. Başlattığı hareket ile keçe-el-sanatı günümüzde diğer tasarımcı ve sanatçılar tarafından da kullanılmakta.
Yaratıcı çalışmalarını gösteri sanatları, sinema, TV projelerinde sanat yönetmenliği ve dekor kostüm tasarım uygulamaları ile yıllardır sürdüren tasarımcı/sanatçı ayrıca; eğitmenlik de yapıyor. ‘Her sanatın bir zanaatı ve her zanaatın da bir sanatı olduğunu düşünen Dr. Gürışık, yenilikçi ve ileriye yönelik düşünce teknikleriyle koleksiyonlarını geleceğe taşımakta.

ALİ ALEV hakkında
İktisat bölümü mezunu olan Ali Alev, Dr. Selçuk Gürışık ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşıyor. Selçuk Gürışık’ın öğrencisi aynı zamanda marka ortağı. Gürışık ile beraber keçeyi de tanıyan Ali Alev, bu alana yöneliyor ve çırak olarak sanatını icra ediyor. Sanat ve zanaatın benmerkezci uygulamalarına bir kırılma noktası olarak başlattıkları usta çırak ilişkilerini, ortaklık faaliyetleri kapsamında devam ediyor.