'Çocuk-baba'nın ailesinde de işler karmakarışık

'Çocuk-baba'nın ailesinde de işler karmakarışık
'Çocuk-baba'nın ailesinde de işler karmakarışık

13 yaşındaki baba Alfie, bebeğe bakmak için finansal olanaklarını soran gazetecilere ?Finansal ne demek? diyerek yanıt verdi.

İngiltere'de 13 yaşında baba olan Alfie'nin ablası da 13'ünde anne olmuş. Babalarıysa üvey kızının 19 yaşındaki arkadaşıyla kaçmış

LONDRA - İngiltere’de 13 yaşındaki Alfie Patten’ın baba olmasının yankıları sürerken, gazetelerde Alfie’nin ailesiyle ilgili ilginç haberler yer aldı. İngiliz The Daily Mail gazetesi, 13 yaşındaki baba Alfie’nin halen 20’li yaşlarında olan ablasının da, Alfie’nin baba olduğu yaşta doğum yaptığını öne sürdü. Diğer gazeteler de ailenin trajik yaşam biçimine detaylarıyla yer verdi. Alfie’nin babası Dennis’in de üvey kızının arkadaşı olan 19 yaşında bir genç kızla kaçtığı ve ailesini terk ettiği iddia edildi.
Alfie’nin 21 yaşındaki ablası Nicole, erkek kardeşinin 15 yaşında bir genç kızı hamile bırakmasının bütün sorumluluğunun, 19 yaşında bir genç kızla kaçan ve kendilerini yüzüstü bırakan babalarında olduğunu savundu. Nicole, babaları Dennis Patten’ın kendilerine tek bir gün bile şefkat göstermediğini ve sahipsiz büyümelerinin bunlara yol açtığını söyledi.
13 yaşında baba olan ve kızına Maisie adını veren Alfie’nin “Bebeğinizi büyütmek için finansal olanaklarınız var mı?” sorusuna, “Finansal ne demek?” yanıtını verdiğine işaret eden İngiliz basını, Alfie’nin 13 yaşında olmasına rağmen sekiz yaşında gibi göründüğünü yazdı. 

Politikacılar endişeli
Olaya politikacılar da tepki gösterdi. Sosyal Adalet Merkezi adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yürüten, eski Muhafazakâr Parti başkanlarından Ian Duncan Smith, olayı ‘toplumun sosyal çöküşünün trajik bir örneği’ olarak niteledi. Kimseyi suçlamak istemediğini, ama gerçeklere işaret etmek zorunda olduğunu belirten Smith, toplumun özellikle bir kesiminin tamamen çökmekte olduğu uyarısında bulundu.
Muhafazakâr Parti lideri David Cameron ise olayı ‘endişe verici’ bulduğunu ve fotoğrafları görünce, İngiltere’de artık çocukların çocuk sahibi olmaya başladığını fark ettiğini anlattı. Başbakan Gordon Brown ise olayın detaylarını bilmediğini, ancak hükümet olarak her türlü önlemi almaya çalıştıklarını söyledi.
Hükümetin çocuklardan sorumlu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ed Balls, son derece çirkin bir örnekle karşı karşıya olduklarını ve  durumun mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğini açıkladı. (aa)