Çocuk isteyen çirkin erkek seçsin

LONDRA - Yakışıklı erkeklerin aşktaki şansları, fiziksel açıdan daha az çekici olanlara göre yüksek olabilir ama Oxford ve London College uzmanlarının çalışmasına göre yakışıklı erkeklerin çocuk sahibi olma şansı daha düşük.
Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, pek çok türde, daha çok arzu edilen erkeklerin gelecekteki eşlerini kesin olarak bulana kadar bir kısım spermi tuttuklarını belirtiyor. Araştırmacılar bu durumun insanlar ve diğer primatlar için de geçerli olabileceği kanısında.
Araştırmacılar, American Naturalist adlı dergide yer alacak çalışmaları için ‘yayılan sperm’ konseptini kullandı.

‘İnsanlarda da belirleyici’
London College’dan Sam Tazzyman, “Bazı türlerde, dişiler farklı erkeklerle eşleşiyor ve her bir erkeğin spermi, diğerlerininkiyle yarışıyor. Buna ‘sperm yarışı’ diyoruz. Daha çekici erkeklerle daha fazla kadın birlikte olmak istiyor, bu da sperm miktarının azalmasına yol açıyor. Çünkü bu durumda erkek için partner başına daha az sperm harcamak ideal oluyor. Bu, her partner için doğurganlık ihtimalini azaltıyor. Yakışıklı olmayan erkeklerse daha az partnerle birlikte oluyor ve seks sırasında daha fazla sperm üretiyorlar” diyor.
Teori şimdilik sadece kuşlar ve tavuklarda ispatlanmış ama insanlar için de aynı durumun geçerli olması kuvvetle muhtemel. Tazzyman, “İnsan çekiciliği karmaşık bir konu ve birçok faktör işin içine giriyor. Yine de sperm kalitesi ve miktarında çekicilik ve cinsel partner sayısı diğer türlerdeki gibi insanlar açısından da belirleyici unsurlar” diye konuşuyor. (The Daily Telegraph)