Çocuk oyunculara yasa gerek!

Çocuk oyunculara yasa gerek!
Çocuk oyunculara yasa gerek!

Popüler çocuk oyunculardan Ege Tanman, 23 Nisan'da Çalışma Bakanı ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in koltuğuna oturmuştu...

Çocuk oyuncuların kötü şartlarda çalıştırılmaması için gerekli düzenlemelerin yasallaşması için artık top mecliste... Çocuk yıldızlardan Ege Tanman, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in koltuğuna geçerek, bakanlıktan yasa talebinde bulundu...
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

Sinema , reklam ve televizyon sektöründe çalışan çocuk oyuncuların çalışma koşullarının düzeltilmesi için yasa değişikliği gerektiği bir süredir gündemde. Oyuncular Sendikası kurulduğu 2011 yılından bu yana çocuk oyuncularla ilgili yasanın düzenlenmesi için çalışıyor. Bakanlıklarla görüşen sendika en son ‘Uluslararası Çalışma Örgütü’ ile birlikte ‘Bu Sette Çocuk Var’ isimli bir kampanya başlatmıştı. Kampanya kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora ‘Babam ve Oğlum’ filminin küçük yıldızı, şu sıralar ‘Leyla ile Mecnun’ dizisinde rol alan Ege Tanman’ı da yanına alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti. Ege Tanman, Bakan Çelik’in koltuğuna otururken sanatsal faaliyetler ve reklam sektöründe çalışan çocuklara yönelik başlattıkları kampanyadan bahsetti. Tanman, Bakan’a bu kapsamda hazırlanan ‘Bu Sette Çocuk Var’ yazılı pankartı gösterdi. Oyuncular Sendikası bu konudaki farkındalığı arttırmak için bir de video çekti. Videoda Demet Evgar, Erkan Can, Janset, Mehmet Ali Alabora gibi oyuncular, çocukların çalışma koşullarına dikkat çekerek yeni düzenleme için çağrıda bulunuyor. Yine kampanya kapsamında ‘busettecocukvar.org’ adresi kurularak hem siteden hem de sosyal medyadan düzenlemelerin biran önce yürürlüğe girmesi için çalışmalar devam ediyor.

15 yaş altı yasadışı oynuyor...

Türkiye ’de mevcut yasalara göre 15 yaşından küçük çocukların çalışması yasak. Dolayısıyla Türkiye’de televizyon, sinema ve reklamlarda oynayan 15 yaş altındaki tüm çocuk oyuncular, yasadışı bir şekilde çalışıyor. Bu sebeple çocuk oyuncuların çalışma koşulları için önlem alınacak yasal bir düzenleme de yok. Uluslararası düzenlemelerdeyse sanatsal faaliyetlerde çalışan çocuklar istisna tutularak özel düzenlemelerle çalıştırılıyor. Bu kapsamda çalışma başlatan Çalışma Bakanlığı, İş Kanunu’nun ‘Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı’ başlıklı 71. maddesine “Sanatsal ve kültürel faaliyetlerde çalışan çocukların çalışma koşulları yönetmelikle düzenlenir” ibaresi eklemeye hazırlanıyor. Oyuncular Sendikası ve Çalışma Örgütü ise bu düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Hemen hemen hazır olan düzenlemelerin yasallaşması için son sözü meclis söyleyecek.

Çocuk oyuncular hangi tehlikelerle karşı karşıya?
* Gece geç saatlere kadar sarkan setler yüzünden çocukların uyku düzenleri bozuluyor.
* Çocuklar sigara içilen ortama maruz kalıyorlar.
* Setlerde pedagog olmaması sebebiyle çocuk oyuncular rollerinden etkilenebiliyor.
* Çok soğuk ya da çok sıcak hava şartlarında saatlerce dışarıda beklemek zorunda kalıyorlar.
* Gördükleri kontrolsüz ilgiden dolayı psikolojilerinin bozuluyor.
* Çalışma saatleri sebebiyle okullarını ihmal ediyor ve eğitim hayatından kopuyorlar.
* Düzensiz set saatleri sebebiyle beslenme düzenleri bozuluyor.

Yönetmelikte hangi maddeler olmalı?

* 36 aylıktan küçük çocuklar çalıştırılmamalı.
* 3 ve 4 yaşındaki çocuklar, sabah 10.00 ile akşam 18.00 arasında olmak kaydı ile bir günde iki saatten fazla çalıştırılmamalı.
* Çocuğa, her bir saatlik çalışmanın ardından 15 dakikalık dinlenme süresi verilmesi gerekir.
* Hiçbir çocuk gece karanlığında çalışmaya zorlanamaz.
* Gece çalışması, en geç 21.30’a kadar sürdürülebilir.
* Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için sakıncalı olabilecek sahnelerde çocuk ortamdan uzaklaştırılmalı.
* Çocuklara tahsis edilecek alanda çocuğun yaşına ve gelişimine uygun dinlenme, oyun ve çalışma alanları olmalı.
* Çocuğun çalışma ortamında konusunda uzmanlaşmış bir çocuk psikoloğu veya çocuk gelişim uzmanı ile çocuk oyuncu koçu bulundurulmalı.
* 10 yaşından küçük çocuklar üzerinde hiçbir şekilde kozmetik malzeme kullanılmamalı.
* Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun bir beslenme düzeni sağlanmalı. (Kaynak: oyuncularsendikasi.org)

‘Yasa 12 Haziran’a kadar değişmeli’
Oyuncular Sendikası Avukatı Seda Kadıgil: İki yıldır bu konuyla ilgili çalışıyoruz. Bütün altyapı tamamlandı, son aşamaya geldik. Faruk Çelik ile Ege Tanman’ın 23 Nisan’da buluşması çok sıcak geçti. Bakanlık zaten çocuk oyuncuların koşullarının düzenlenmesi için gerekli iradeyi gösteriyor. Çalışma Örgütü ile her türlü çalışmayı yaptık, tüm bakanlıkları bilgilendirdik. Yasa tasarısı ve yönetmelikler hazır, meclisten geçmeyi bekliyor. Bizim isteğimiz 12 Haziran ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ne kadar yasa değişikliğinin gerçekleşmesi.