Çocuk oyunculara yasa gerek!

Çocuk oyunculara yasa gerek!
Çocuk oyunculara yasa gerek!

23 Nisan Bayramı nda çocuk oyuncu Ege Tanman Bakan Çelik in koltuğuna oturdu.

Çocuk oyuncuların kötü şartlarda çalıştırılmaması ve gerekli düzenlemelerin yasallaşması için artık top Meclis'te... Çocuk yıldızlardan Ege Tanman, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in koltuğuna geçerek, bakanlıktan yasa talebinde bulundu...
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

Sinema , reklam ve televizyon sektöründe çalışan çocuk oyuncuların çalışma koşullarının düzeltilmesi için yasa değişikliği isteği bir süredir gündemde. Oyuncular Sendikası kurulduğu 2011 yılından bu yana çocuk oyuncularla ilgili yasanın düzenlenmesi için çalışıyor. Bakanlıklarla görüşen sendika en son ‘Uluslararası Çalışma Örgütü’ ile birlikte ‘Bu Sette Çocuk Var’ isimli bir kampanya başlatmıştı. Kampanya kapsamında 23 Nisan Bayramı’nda Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora ‘Babam ve Oğlum’ filminin küçük yıldızı, şu sıralar ‘Leyla ile Mecnun’ dizisinde rol alan Ege Tanman’ı da yanına alarak Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti.
Ege Tanman, Bakan Çelik’in koltuğuna otururken sanatsal faaliyetler ve reklam sektöründe çalışan çocuklara yönelik başlattıkları kampanyadan bahsetti. Oyuncular Sendikası bu konudaki farkındalığı arttırmak için bir de video çekti. Videoda Demet Evgar, Erkan Can, Janset gibi oyuncular, yapılacak yeni düzenleme için çağrıda bulunuyor. Yine kampanya kapsamında ‘busettecocukvar.org’ adresi kurularak hem siteden hem de sosyal medyadan düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe girmesi için çalışmalar devam ediyor.
15 yaş altı yasadışı oynuyor...
Türkiye ’de mevcut yasalara göre 15 yaşından küçük çocukların çalışması yasak. Dolayısıyla Türkiye’de oyunculuk yapan 15 yaş altındaki tüm çocuk oyuncular, yasadışı bir şekilde çalışıyor. Bu sebeple çocuk oyuncuların çalışma koşulları için önlem alınacak yasal bir düzenleme de yok.
Uluslararası düzenlemelerde sanatsal faaliyetlerde çalışan çocuklar istisna tutularak özel düzenlemelerle çalıştırılıyor. Çalışma Bakanlığı da, İş Kanunu’nun ‘Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı’ başlıklı 71. maddesine “Sanatsal ve kültürel faaliyetlerde çalışan çocukların çalışma koşulları yönetmelikle düzenlenir” ibaresi eklemeye hazırlanıyor. Oyuncular Sendikası ise düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Hemen hemen hazır olan düzenlemelerin yasallaşması için son sözü Meclis söyleyecek.

Çocuk oyuncular hangİ tehlİkelerle karşı karşıya?

Gece geç saatlere kadar sarkan setler yüzünden çocukların uyku düzenleri bozuluyor.
Çocuklar, sigara içilen ortama maruz kalıyorlar.
Setlerde pedagog olmaması sebebiyle çocuk oyuncular rollerinden etkilenebiliyor. Çok soğuk ya da çok sıcak hava şartlarında saatlerce dışarıda beklemek zorunda kalıyorlar.
Gördükleri kontrolsüz ilgiden dolayı psikolojileri bozuluyor.
Çalışma saatleri sebebiyle okullarını ihmal ediyor ve eğitim hayatından kopuyorlar.
Düzensiz set saatleri sebebiyle beslenme düzenleri bozuluyor.

Yönetmelİkte hangİ maddeler olmalı?

36 aylıktan küçük çocuklar çalıştırılmamalı.
3 ve 4 yaşındaki çocuklar, sabah 10.00 ile akşam 18.00 arasında olmak kaydı ile bir günde iki saatten fazla çalıştırılmamalı.
Çocuğa, her bir saatlik çalışmanın ardından 15 dakikalık dinlenme süresi verilmesi gerekir.
Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için sakıncalı olabilecek sahnelerde çocuk, ortamdan uzaklaştırılmalı.
Çocuklara tahsis edilecek alanda çocuğun yaşına ve gelişimine uygun dinlenme, oyun ve çalışma alanları olmalı.
Çocuğun çalışma ortamında konusunda uzmanlaşmış bir çocuk psikoloğu veya çocuk gelişim uzmanı ile çocuk oyuncu koçu bulundurulmalı.
10 yaşından küçük çocuklar üzerinde hiçbir şekilde kozmetik malzeme kullanılmamalı.
(Kaynak: oyuncularsendikasi.org)