Çocuk yapmayan Hintli'ye ödül

Çocuk yapmayan Hintli'ye ödül
Çocuk yapmayan Hintli'ye ödül

Çocuk sahibi olmayı iki yıl erteleyen Hintli ailelere 5 bin rupi ödeniyor.

LONDRA - Hindistan’da çocuk sahibi olmayan çiftler para kazanmaya başladı. Ülkede yeni başlatılan uygulamayla birçok çift düğünlerinden sonra en az iki yıl çocuk sahibi olmayarak hükümetten para alabiliyor.
Çin’de hızla artan nüfusu engellemek amacıyla hükümetin geliştirdiği ‘bir aileye bir çocuk’ politikasından sonra, Hindistan da sınırlı doğal kaynakları göz önüne alarak, bir ailedeki üye sayısını azaltan yeni bir aile planlaması yaptı. Şu anda 1.2 milyar nüfusu olan ülkenin bu hızla ilerlemesi sonucu 2050 yılında nüfusunun 1.53 milyara ulaşması bekleniyor. Fakat artan nüfus ile birlikte azalan doğal kaynaklar 2050 yılında 1,53 milyon kişiye güç bela yetecek su ve yiyeceğin olacağını gösteriyor. 

155 çift vazgeçti
Maharashtra’nın Satara bölgesinin pilot bölge olarak kullanıldığı proje başarılı olduğunu takdirde Delhi ve Assam gibi diğer bölgelerde de uygulamaya konulacak. Ulusal Köy Sağlık Heyeti ilk olarak Satara’da uyguladığı projede çiftlere evliliklerinden sonra ilk iki yıl çocuk sahibi olmazlarsa 5 bin rupi (153 TL) veriyor. Çiftler bir yıl daha çocuk sahibi olmazlarsa 2 bin 500 rupi (230 TL) daha alıyorlar.
Pilot uygulamanın sürdüğü  Satara’da her sene 25 bin evliliğin gerçekleştiği ve bu evliliklerin yüzde 80’inde çiftlerin ilk yıllarında çocuk sahibi olduğu belirtilirken projenin başlangıçta 977 çifti hedef aldığı, ancak şimdiye kadar sadece 155 çiftin çocuk sahibi olmaktan vazgeçtiği vurgulanıyor. (The Guardian)