Çocuk yayıncılığına müjde: İstanbul'da 'illüstrasyon okulu' açılıyor

Çocuk yayıncılığına müjde: İstanbul'da 'illüstrasyon okulu' açılıyor
Çocuk yayıncılığına müjde: İstanbul'da 'illüstrasyon okulu' açılıyor
Türkiye'de çocuk yayıncılığına önemli katkılarda bulunacak bir okul açılıyor. "Illustrative Today" adlı okulda üçer aylık periyotlarla illüstrasyon eğitimi verilecek. Dünya çapında tanınmış illüstratörlerin çalışmalarının sergileneceği okul, her eğitim döneminde workshop'lara da ev sahipliği yapacak.

RADİKAL – Güncel illüstrasyon sanatının tanıtımı, eğitimi, geliştirilmesi ve çocuk yayıncılığı alanında hak ettiği yeri alması açısından önemli bir adım olan “Illustrative Today” okulu, Türkiye ’deki çocuk kitapları illüstrasyonu algısında çığır açmayı hedefliyor.

Evrensel Basım Yayın ’ın ortaklığıyla gerçekleştirilen ve ilk dönemi 23 Şubat 2015’te başlayacak olan “Illustrative Today”in sınırlı sayıdaki kontenjanı için kayıtlar başladı. Kontenjan seçimi için yapılacak ön görüşmeler 20 Şubat’a kadar tamamlanacak.

“Illustrative Today” 17 Şubat 2015 Salı günü küratörlüğünü Sahar Bardaie’nin yaptığı dünyadan çağdaş illüstrasyonların yer alacağı sergi ile açılacak.

İllüstrasyon okulunda dersler, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından “Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı” ödülü verilen ve 23. Uluslararası İllüstrasyon Sergisi Bienali’ne (Portekiz) seçilen İranlı sanatçı Saeed Ensafi tarafından verilecek. 2002’de Tahran’da çağdaş yaratıcı-kurgu illüstrasyon eğitimi veren Saeed Ensafi, birçok uluslararası serginin küratörlüğünü ve seçici jüriliğini yaptı.

Çağdaş illüstrasyon “teknik”, “drawing” ve “tanıtım” dersleri, 12 hafta boyunca haftada 3 ders olmak üzere, toplam 36 ders 72 saat olarak sürdürülecek.

İllüstrasyon okuluna ve derslere ilişkin; www.illustrativetoday.com adresinden ya da instagram (www.instagram.com/illustraativetoday), facebook (www.facebook.com/illustrativetoday) ve twitter (www.twitter.com/illustoday) sayfalarından ayrıntılı bilgi alınabilir.