Çocuk yıldız tartışmasının yeni odağı: Minik operacı Amira

Çocuk yıldız tartışmasının yeni odağı: Minik operacı Amira
Çocuk yıldız tartışmasının yeni odağı: Minik operacı Amira
Yetenek yarışmalarında milyonları ekrana kilitleyen küçük yetenekler televizyon çağının değişmez 'peri masallarıdır'. Son örnek ise söylediği arya ile övgüye boğulan Hollandalı küçük Amira. Uzmanlar ise yetişkinleri ve medyayı 'daha dikkatli olmaya' çağırıyor...

Hollanda’da yetenek yarışması ‘Holland’s Got Talent’ın 26 Ekim akşamı yayınlanan bölümü, dokuz yaşındaki sayesinde ‘unutulmaz’ programlar arasına girdi. BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Nijmegen şehrinden gelen ilkokul öğrencisi Amira, Puccini’nin ‘Gianni Schicci’ operasından ‘O mio babbino caro’ adlı aryayı seslendirdi. Birçok insan Maria Callas’ın, dokuz yaşındaki bu minik kızın bedeninde adeta ‘yeniden dünyaya döndüğünü’ söylemeye başladı. Youtube’da 10 milyon kişi Amira’yı dinledi. Uluslararası basın küçük kıza geniş yer verdi, Amira Hollandalı ünlü müzisyen Andre Rieu’dan eğitim için davet aldı.
Söylediği dört dakikalık arya ile hayatı değişmeye başladı Amira’nın, yaşamı peri masalına dönüşmeye başlamıştı. Amira, şöhreti kavramaya çalışırken; başarısı ‘ çocuk ünlüler’ konusundaki olumsuzlukları tekrar gündeme getirdi.

‘Bunu sirk gösterisine çevirmeyin’

Washington Post’ta yer alan bir makalede, Amira’nın şarkısını bitirmeye hazırlandığı sırada ayağa fırlayan izleyicilerin coşkun alkışları karşısında yaşadığı şoka vurgu yapıldı. Alkış fırtınası, ‘en tehlikeli an’ olarak değerlendirildi. “Bu dokuz yaşındaki bir çocuğun kaldırabileceği bir tecrübe değil. Bu kadar ilgi ve medya sirki yaşamını olumsuz etkileyebilir” denildi.
Tartışmaya yapımcı, yönetmen Maurice Fernandes de katıldı. Fernandes, Amira’nın iyi bir sese sahip doğal yetenek olduğunu kabul ediyor ama medyada bu kadar abartılmasını iyiye işaret olarak görmüyor. Fernandes’e göre, bu yaşta birini aslanların önüne atmak utanç verici. Opera sanatçısı Anet Andriesen de Amira’nın medya baskısıyla yanlış yönlendirileceği ve sesine zarar vereceğini söylüyor: “Bunu bir sirk gösterisine çevirmeyin.”
Eğitimciler ve çocuk haklarını savunan örgütler de çocukların ‘kaldıramayacağı yüklerin altına sokulmasının’, onları olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.
Amira ise henüz hiçbir şeyin farkında değil. Kendisini ‘yıldız’ olarak da görmüyor: “Benim için her şey aynı. Hâlâ kedinin tuvaletini yaptığı kabı değiştiriyorum. Sadece küçük bir şeyler eklendi hayatıma.” 26 Ekim’den beri evlerine gelip gidenlerin sayısı artmış: “Eve bir sürü kameraman geldi. Çok meşgul olduk. Ama önümüzdeki hafta bitecek diye düşünüyorum. Dikkatler herhalde başkalarının üzerine çevrilir.” Opera dinlemeyi, özellikle Maria Callas’ı çok sevdiğini söylüyor. Ama müzik dersi almak istemiyor. Sadece yarışmanın belirlediği koçla çalışacak. Her gün de şarkı söylemek istemiyor: “Her gün şarkı söylersem dışarda oynamaya vaktim kalmaz.”
Küçük yıldızlara Türkiye ’den son örnek ‘Yetenek Sizsiniz’ adlı yarışma programındaki bateri şovuyla dikkatleri üzerine toplayan beş yaşındaki Baha olmuştu. Baha temmuz ayında dahil olduğu yoğun festival programından yorgun düşüp hastanelik olmuştu. (bbc)