Çocuklar gene de mutlu...

Çocuklar gene de mutlu...
Çocuklar gene de mutlu...

Hadise, en sevilen şarkıcılardan... En beğenilen futbolcu Arda...

14 ilde 8-12 yaştaki 400 çocukla konuşuldu: Türkiye'de çocukların yüzde 97.7'si mutlu, annesinin çalışmasını istemiyor, şarkıcı Hadise'yle futbolcu Arda'yı seviyor...
Haber: ELİF?TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - Lezita tarafından, kurucu şirketi Abalıoğlu’nun 40. yılı nedeniyle sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirilen ‘Çocuklar Yaşamı Nasıl Algılıyor?’ araştırmasına göre, Türkiye’de çocuklar dünyadaki en büyük kötülük olarak savaşları ve ekonomik krizi görüyor. Başbakan olsalar ilk yapacakları, işsizliğe ve ekonomik krize çözüm bulmak. 14 ilde, 8-12 yaş grubunda, aralarında engellilerin de bulunduğu 400 çocukla yapılan araştırmaya göre en sevmedikleri soruysa ‘Anneni mi yoksa babanı mı daha çok seviyorsun?’...
Araştırmaya göre Türk çocukları yüzde 97.7 oranında mutlu. Mutlu olmalarının en önemli sebebiyse aileleri. Anne-babanın birbirine küsmesi, annenin ağlaması, çocukları mutsuz eden en önemli faktörler. Çocuklar en çok sigara içilmesine kızıyor, en büyük dilekleri zengin olmak, en çok icat etmek istedikleri aletse uçan araba ve zaman makinesi. 

Başbakan’a güveniyorlar

‘Türkiye’de güvendiğiniz biri var mı?’ sorusuna çocukların yüzde 20’si ‘hayır’ derken, ‘evet’ cevabı verenlerin yüzde 19.7’si güvenilir kişi olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’ı seçiyor. Baba, anne, aile cevaplarının yanı sıra Atatürk, Abdullah Gül, Uğur Dündar da güvenilen kişilerden...
Çocukların yarısından fazlası annelerinin çalışmasını istemiyor. Bu oran, çalışan annelerin çocuklarında bir miktar düşüyor ama bu durumda bile yüzde 40 oranında çocuk annesinin çalışmasına karşı. Engelli çocuklar da annelerinin çalışmasını istemiyor, okuldan geldiğinde kendisini annesinin karşılamasını istiyor.
Çocukların en çok tuttuğu takım Fenerbahçe. Onu sırayla Galatasaray ve Beşiktaş izliyor. Fenerbahçe’yi kızlar daha çok tutuyor. En beğenilen futbolcu Galatasaraylı Arda. En sevdikleri şarkıcılar İsmail YK, Hadise, Ceza, Hepsi grubu. Dizi oyuncusunda Oktay Kaynarca birinci. En sevilen diziler ‘Adanalı’ ve ‘Selena’. 

Tiyatroyu bilmiyorlar

Çoğunun en çok gitmek istediği ülke ABD, paraları olsa yapacakları ilk şey ev ve araba almak. En çok çalınan müzik aleti flüt, en az bilinen kültür sanat aktivitesi tiyatro. Çocuklar tiyatrocuları tanımıyor ve çoğu hayatında hiç tiyatro oyunu görmemiş.
Abalıoğlu Yönetim Kurulu üyesi Ender Abalıoğlu, bu araştırmayla amaçlarının, çocukları doğru anlamak ve onlara karşı sorumluluklarımızı vurgulamak olduğunu belirtiyor.