Çocuklar için TV, cep telefonu ve internetin gerisinde

Çocuklar için TV, cep telefonu ve internetin gerisinde
Çocuklar için TV, cep telefonu ve internetin gerisinde
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan 'Türkiye'de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması'nda televizyon izleme 4. sıraya kadar düştü.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan ‘ Türkiye ’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması’nda televizyon izleme 4. sıraya kadar düştü.

RTÜK Başkanı Davut Dursun, televizyon izlemenin, cep telefonu ve internetin gerisine düşmesinin şaşırtıcı olduğunu söylüyor: “ Çocuk , tablet ekranından veya bilgisayar ekranından da televizyon izliyor. Yani televizyon izlemek için de çocuklar artık illa televizyon monitörünü kullanmıyor, tablet kullanıyor. Aynı zamanda tablette televizyon da izleyebiliyor. Bu ayrıntıya sanıyorum dikkat etmek gerekiyor. Tercihlerimiz neticede bizim izlediklerimizi belirliyor o bakımdan tercihler konusunda biraz daha rafine ve daha da tartışıyor olmak da önemli. Şunun unutulmaması önemli; tercihlerimiz izlediklerimizi, izlediklerimiz de bizi belirliyor, yani deyim yerindeyse neyi izliyorsak oyuz. Sürekli yerli film, dizi izliyorsak, çizgi film izliyorsak, yarışma izliyorsak biz biraz daha onunla tanımlanabilir hale geliyoruz. O nedenle özellikle çocukların program tercihleri konusunda hassasiyetle durmak gerekiyor.”

Dursun, yaşanan değişimde gelişen teknolojinin de etkili olduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Araştırmada ortaya çıkan durumda, cep telefonuna çocuk günde 2 saatten fazla zaman ayırıyor. Ama cep telefonunu sadece konuşmak için kullanılmıyor. Konuşmanın yanı sıra internete bağlanmak veya sosyal medya ortamlarına erişmek, mesaj atmak, müzik dinlemek, ödev veya bir takım dosyaları indirmek için hatta televizyon seyretmek için bile cep telefonu ve tablet kullanıyor. Bütün bunlara bağımsız olarak ayrı ayrı ayrılan zamanları topladığınız zaman neredeyse günde 8 saatin üzerinde bir büyüklük ortaya çıkıyor. Tabii ki iletişim araçları eşzamanlı olarak kullanılabiliyor ama her birinin ayrı ayrı kullanıldığı varsayıldığında çocukların verdikleri cevaplara göre, her bir iletişim aracına ayrılan süreyi tek tek topladığınızda ortaya 8 saattin de üzerinde muazzam bir büyüklük çıkıyor.”

Davut Dursun, 5-6 yıl önce Türkiye’de çocuk kanallarının sayısının daha az olduğunu ifade ederek, şu anda çocukların televizyon izlemede tercih ettikleri kanalların ağırlığını da çocuk kanallarının oluşturduğunu söylüyor. Araştırmada, ‘çocuklara en çok ne izlersiniz’ diye sorulduğunda birinci tercihte çizgi filmler, ikinci tercihte yarışmalar, üçüncü tercih olarak da yerli dizi yanıtı alınmıştı.