'Çocuk'lardan özür diledi

'Çocuk'lardan özür diledi
'Çocuk'lardan özür diledi

Yetim çocuklar Avustralya?da kötü muameleye maruz kalmışlardı. FOTOĞRAF: AFP

CANBERRA - Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Britanya’daki yetimhane ve diğer bakımevlerinden Avustralya’ya gönderilen çocuklardan çektikleri acı ve uğradıkları baskılardan dolayı özür diledi.
Rudd, Meclis’te düzenlenen ve 1930-70 yıllarında Çocuk Göçü Programı çerçevesinde Avustralya’ya gönderilen çocuklardan 900 kadarının da katıldığı törende, “Birçoğunuzun  gidecek hiçbir yer ve kimseniz olmadan soğukta, aç ve yalnız bırakıldığınız geçmişten utanç duyuyoruz. İktidarda olanların kimsesi olmayanların kötüye kullanılmasına nasıl izin verdiğini düşünüp utanç duyuyoruz” dedi. İngiltere’den İngiliz Uluslar Topluluğu ülkelerine gönderilen 7 bin çocuktan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’un da özür dileyeceği açıklandı. 

Zorla çalıştırıldılar
1930-70 yıllarında yetimhane ve bakımevlerindeki binlerce yoksul çocuk daha iyi bir yaşam vaadiyle çoğunluğu Kanada ve Avustralya olmak üzere İngiliz Uluslar Topluluğu ülkelerine gönderilmiş, ancak çoğu Avustralya’da olmak üzere çocukların çoğunluğu bakım kurumlarında unutulmuş, zorla tarım işletmelerinde çalıştırılmış ve kötü muameleyle yüz yüze kalmıştı. Rudd, daha önce de Avustralya yerlisi Aborijin ailelerden asimilasyon politikası çerçevesinde zorla alınan çocuklar için özür dilemişti. (aa)