Çocukluk hayali gerçek oldu

Çocukluk hayali gerçek oldu
Çocukluk hayali gerçek oldu
Haber: Ece Çelİk / Arşivi

Televizyon programlarıyla tanınan yapımcı Osmantan Erkır, Beşiktaş ’ta ‘Sahne Beşiktaş’ adını verdiği yeni bir tiyatro kurdu. İlk kez 5 Ocak’ta Uykusuz yazarı Vedat Özdemiroğlu’nun stand up gösterisiyle perdelerini açan, 160 kişi kapasiteli sahne, kabarelerden stand up’lara, klasik tiyatro eserlerinden konserlere kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmayı planlıyor.
Eski bir binayı tarihi dokusuna dikkat ederek restore ettiren Erkır, yaptığı araştırmalarda buranın İstanbul ’un en eski sinemalarından biri olduğunu öğrenmiş. 1903’te Cine Elektra ismiyle sinema olarak hizmet veren bina daha sonra yan tarafındaki Rum Kilisesi’ne bağlı olarak Rum gençlerinin eğlence lokali halini almış.
Sahne Beşiktaş ile ilgili konuştuğumuz Erkır, babası da tiyatrocu olduğu için çocukluğunun tiyatrolar içerisinde geçtiğini, oyunculuk eğitimi aldığını ve bu tiyatronun en büyük çocukluk hayali olduğunu anlatıyor.
Daha önce yaptığı televizyon programlarından da bilindiği gibi Erkır’ın doğaçlama tiyatroya özel bir ilgisi var. Erkır’ın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ‘Aspava’ isimli doğaçlama oyunu da sezon boyu her perşembe Sahne Beşiktaş’ta olacak. Aspava’da moderatör olarak sahnede olacağını söyleyen Erkır, ileride bir kabarede oyuncu olarak da yer alabileceğini ekliyor. Sahneye çok iyi bir ses ve ışık sistemi kurduklarını anlatan yapımcı, “Tiyatroya nasıl aşıksak müziğe de o şekilde aşığız. Örneğin şu aralar genç sanatçılarla birlikte –ki bunlarPopstar Alaturka programından çok sevdiğimiz arkadaşlarımız- alaturka geceleri düzenlemek gibi bir projemiz var“ diyor. Sahne Beşiktaş’ın kafesinde bugüne dek biriktirdiği afiş, poster ve fotoğrafları sergileyen Erkır, “Şu anda Sahne Beşiktaş’ın duvarlarında Türk tiyatrosuna dair bir tarih asılı duruyor” diye konuşuyor. Tiyatronun balkonundaki koltukları kapanan Yeni Melek sinemasından getirdiğini de anlatan Erkır, “Böylesine bir mekânın açılmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. Tarih yok olurken, biz o tarihten kurtarabildiklerimizi burada yaşatmaya devam edeceğiz” diyor.