Coen'lerden müzikli film

Coen'lerden müzikli film
Coen'lerden müzikli film
Coen Biraderlerin yeni filmi 'Inside Llewyn Davis'te Oscar Isaac, Carey Mulligan ve Justin Timberlake'in başrolünde yer aldığı filmin mayıs ayında Cannes Film Festivali'nde görücüye çıkması bekleniyor.

‘Kara komedi’ ustaları Coen Biraderler’in merakla beklenen yeni filmi ‘Inside Llewyn Davis’, Cannes’da görücüye çıkacak. Joel Coen, New York Times’a verdiği röportajda ‘Inside Llewyn Davis’ adlı yeni projelerinde Amerika ’yı 60’lı yıllarda sarmalayan folk atmosferini çeşitli düet ve üçlü performanslarla yansıtacaklarını dile getirdi. Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake gibi isimlerin yer aldığı iddialı projenin, bir nevi bu yılın Oscar adayı müzikale olan yakınlığıyla ‘Sefiller’i andırdığı yorumları yapılıyor.
‘İhtiyarlara Yer Yok’, ‘Big Lebowski’, ‘Fargo’, ‘Ciddi Bir Adam’, ‘Orada Olmayan Adam’, ‘True Grit’ gibi filmleriyle kendinden söz ettiren egzantrik kardeşler, yeni projelerinde Llewyn Davis isimli bir folk şarkıcısının yaklaşık iki hafta süren seyahatinde başından geçenleri konu edecekler. Film için esinlendikleri kaynaklardan bir tanesi Elijah Wald’un folk ve blues sanatçısı Dave Van Ronk’ın anısına hazırladığı ‘The Mayor of Macdougal Street’ isimli kitap . Bob Dylan, Joni Mitchell gibi müzisyenlerin desteklediği, 2002 yılında ölen Amerikalı sanatçı Van Rok’un anılarından oluşan eser, film için bir çıkış noktası niteliğinde. Fakat, kitabın yazarı Wald’un belirttiği üzere, Llewyn Davis karakteri Dave değil ama müzikal anlamda Dave’den bir esinlenme var.
Haftaya, müzik endüstrisinden bazı isimlerin ve potansiyel alıcılara Los Angeles’ta özel bir salonda gösterilecek film aslında bu yılki Oscar’a yetiştirebileceklerini belirten Joel Coen, acele etmek istemediklerini, filmin mayıs ayında Cannes’da ilk gösteriminin yapılabileceğini söyledi. Filmin müzikleri için, Coen kardeşlerin daha önce de ‘Big Lebowski’, ‘Lady Killers’ gibi projelerde çalıştıkları müzisyen T Bone Burnett devreye girdi. Burnett, filmde 60’ların Washington meydanı ve çevresindeki folk havasını canlandırmaya yardımcı olmuş. Aynı zamanda Mumford & Sons grubunun solisti Marcus Mumford da melek sesi ve farklı tarzıyla filme katkıda bulunan isimler arasında. Llewyn Davis film boyunca bozguna uğrayan, çabalayan, 70’lerde öncüsü olduğu folk ve blues tarzını Bob Dylan ve Chuck Mitchell gibi dönemin dev isimlerine bırakan, hüsran içerisindeki bir müzisyen… Joel Coen “Davis hayatında ve kariyerinde bir tutunma arayışında” diyerek durumu özetliyor ve ekliyor: “Ne kadar iyi olduğun her zaman bir şey ifade etmez. İşte film bu durumla ilgili...”