'Çokkültürlü golcü' The Guardian'da

'Çokkültürlü golcü' The Guardian'da
'Çokkültürlü golcü' The Guardian'da

Yazı için Özil in büyüdüğü kasabadan komşularıyla da görüşülmüş.

Avrupa'daki göçmenlerle ilgili bir yazı dizisi hazırlayan The Guardian, Almanya doğumlu Mesut Özil'i sayfalarına taşıdı

İngiliz The Guardian gazetesi, Avrupa’daki göç sorununa dair hazırladığı dosyada Almanya ’da doğup büyümüş Türkiye asıllı futbolcu Mesut Özil’in başarı öyküsüne de yer verdi.
Gazete Özil’i, büyüdüğü Ruhr Vadisi’ndeki derme çatma bir çocuk parkından Real Madrid ’in zirvelerine çıkarak tüm Almanya’yı kendisine hayran bırakan ‘çokkültürlü golcü’ olarak tanımladı. Özil’in Almanya’da bir göçmen ailesinden gelen ilk yıldız futbolcu olduğuna dikkat çekti.
Haberde Özil’in doğup büyüdüğü Bismarck kasabasından 69 yaşındaki Duran Uzunur’un da görüşlerine yer verildi. “Bizim oğlan çok başarılı oldu” diyen Uzunur, daha sonra kasabadaki Türk asıllı göçmenlerin yaşadığı sorunlara parmak bastı. Uzunur, “36 yıl önce geldiğimde herkes bize kucak açtı, çünkü iş vardı. Şimdi ise fabrikaların kapanması, şirketlerin ülke dışına taşınmasından sonra da fırsatlar azalınca bizim gençlerimiz yük olarak görülüyor. Çoğunun da umudu yok’’ dedi. 

Plastik Alman
Özil kendini kurtarmış olsa da, Almanya’daki Türk göçmenlerinin durumunun çok parlak olmadığına dikkat çekilen haberde, Özil ailesinin yerleştiği Ruhr bölgesinde yaşayan göçmenler için geleceğin hiç de pembe olmadığı ifade ediliyor.
Gazete, Özil’in başarısından kendisine pay çıkardığını ve reklam için kullandığını iddia ederek, Başbakan Angela Merkel’in yakın zamanda göç üzerine yaptığı bir konuşmada “Almanya’nın multi-kültürel projesi tam anlamıyla başarsız oldu” dediğini anımsattı.
Ayrıca aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Partisi NDP’nin ise Özil’i ‘plastik, sahte Alman’ olarak nitelediğine dikkat çekti.