Çolakoğlu 2010 sessizliğini bozdu

2010 Ajansı eski başkanı Nuri Çolakoğlu, '1 milyar euro'luk bütçe herkesin aklını başından aldı' diyor

İSTANBUL - Geçen yıl “Susma hakkımızı kullanarak istifa ediyoruz” diyerek görevinden ayrılan 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti eski başkanı Nuri Çolakoğlu’ndan iddialı açıklamalar geldi. İstifasının ardından ilk kez Tempo dergisinin aralık sayısına konuşan Çolakoğlu, proje için ayrılan bütçe ve harcamalarla ilgili olarak; “Oradan pis kokular geliyor. Yüz milyonlarca lira tek imza ile harcanıyor. İhaleler oraya buraya gitti” dedi.
Nuri Çolakoğlu, 2010 Ajansı’nın bütçesine ilişkin olarak; “Biz Brüksel’e göndermek üzere hazırladığımız ilk başvuru dosyasında, üç yılda harcanacak parayı 100 milyon euro (yaklaşık 195 milyon TL) olarak belirledik. Kaynağını da gösterdik; İstanbul’da satılan benzine iki, motorine bir kuruş zam yapılırsa bu rakamlara ulaşılır dedik. Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise bölgesel zam yapılamayacağını belirtip ‘Biz Türkiye ’deki tüm benzin istasyonlarından bu kesintiyi yaparız. Genel bütçeye alırız, oradan size ona yakın bir para tahsis ederiz’ dedi. Böyle olunca gelir bir anda 1 milyar euro’ya yükseldi. Bu rakam herkesin aklını başından aldı. Kanunda İstanbul 2010 Ajansı’na verilmesi için benzinde vergi artışı ibaresi yok, ama Haziran 2008’de kesintiye başlandı, hâlâ devam ediyor, 31 Aralık 2010’da sona erecek” diye konuştu.
Maliye Bakanlığı ise “Yasada, benzinden vergi kesilip Ajans’a aktarılacağı ibaresi yok. Bu bir spekülasyondur” açıklaması yaptı.
İstanbul 2010 Ajansı Başkanı Şekip Avdagiç’in verdiği bilgiye göre, Maliye Bakanlığı 2008’den Kasım 2010’a kadar toplam 497 milyon lira aktardı. Ajans bu paranın 301 milyon lirasını harcadı. Tempo soruyor: Paranın geri kalanı nerede?


  ETİKETLER:

  Benzin

  ,

  Euro

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul