Çölden esen rüzgârlar Avustralya'yı kızarttı!

Çölden esen rüzgârlar Avustralya'yı kızarttı!
Çölden esen rüzgârlar Avustralya'yı kızarttı!

Ülkenin ?ikonik? yapılarından Opera Binası da kırmızı tozlardan payını aldı. Fırtına çocuklarla yaşlıları kötü etkiliyor. FOTOĞRAF: REUTERS

SYDNEY - Avustralya’nın en büyük kenti Sydney, çölden esen rüzgârların taşıdığı kırmızı tozlarla kırmızıya büründü. Kızıla boyanan kenti kaplayan şiddetli toz bulutu özellikle astım, akciğer ve kalp hastalarının sağlığını tehdit ediyor. Birçok kişinin maske takmak zorunda kaldığı kentte, acil servislere solunum sorunları nedeniyle başvurularda ciddi bir artış yaşanıyor. Fırtına dinene kadar çocuklardan ve yaşlılardan evde kalmaları isteniyor.
Toz bulutunun etkileri ulaşımda da sorunlara yol açtı. Görüş mesafesinin düşmesi yüzünden uluslararası uçuşlarda, deniz ve karayolu trafiğinde sorunlar baş gösterdi. Meteoroloji Ajansı dün sabah toz bulutunun saatte 65 km. hızla kenti etkisi altına aldığını duyurdu. Sert rüzgârın etkisi dün öğle saatleri itibarıyla azalmaya başladı. Sydney üzerindeki kırmızı bulut da öğle saatlerinde belli oranda geçti, diğer bölgelerdeki etkisiyse hafifledi. (aa)