Columbia uzay kazasının detayları açığa çıktı

WASHINGTON - 2003 yılında iniş sırasında parçalanarak düşen uzay mekiği Columbia’da hayatını kaybeden yedi astronotun son anları gün ışığına çıktı. Düşüşün anlaşıldığı andan itibaren sadece bir dakika daha yaşayan astronotlar son bir hamleyle mekiği kurtarmak için çaba sarfetmiş. Düşüş sırasında mekiğin içi yoğun basınçla dolmuş ve önce yoğun bir ışık ardından da karanlık görülmüş.
Mekiğin düşüş sebebiyle ilgili birçok spekülasyon yapılsa da NASA düşüşün mekanik bir hatadan kaynaklanmadığını yineledi. Kaptan William McCool, onlarca düğmeye basıp, düşüşü engellemek için doğru hareketi yapmaya çalışmış ancak başarılı olamamış. 1 Şubat 2003’te Teksas yakınlarına düşen mekiğin son anları NASA tarafından yapılan incelemelerle gün yüzüne çıktı. O tarihten beri mekiğin ve yedi
astronotun sır dolu son anları merak ediliyordu. 400 sayfalık raporda astronotların bazılarının uzayda giydikleri kıyafetleri çıkardığı bir kişinin oturduğu, diğerlerinin ayakta olduğu bilgisi yer alıyor. Columbia, ABD’nin kaybettiği ikinci uzay mekiği olmuştu.
1986 yılında da Challenger uzay mekiği, fırlatıldıktan 72 saniye sonra infilak etmiş ve Amerikan mekik programı iki buçuk yıl süreyle durdurulmuştu. İkisi kadın olan Columbia ekibi inişe 16 dakika kala havada parçalanan mekikte hayatını kaybetmişti. O günden beri kazayla ilgili yüzlerce spekülasyon yapılmıştı. (ap)