Çölün altında dev göl keşfedildi

Çölün altında dev göl keşfedildi
Çölün altında dev göl keşfedildi
Doğu Türkistan'da, yerkürenin okyanuslara en uzak kara parçasının altında, denizi andıran devasa bir tuzlu su kütlesi keşfedildi.

Doğu Türkistan'daki Tarim Havzası'nın (Tarim Basin) tabanında Çinli bilim insanları tarafından devasa bir tuzlu su kütlesi keşfedildi. South China Morning Post gazetesinin haberine göre, söz konusu su kütlesi hacminin ABD -Kanada sınırında bulunan Büyük Göller'den beş kat daha fazla. Keşfedilen 'saklı denizin' hacmi 200 bin kilometreküp, yani Hazar Denizi'nin üç katı olabilir. 

TESADÜFEN KEŞFEDİLDİ
Uygur Özerk Bölgesi sınırları içinde bulunan ve Taklamakan Çölü'nü barından bölgedeki su kütlesini 'akla durgunluk verici' olarak niteleyen Sincan Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsü Profesörü Li Yan, “Çöl kumlarının altında bu kadar çok su bulunabileceği asla düşünülemezdi“ dedi.

Çöl tanımını değiştirmek zorunda kalabileceklerini söyleyen Profesör Li saklı denizi, karbon kaynakları taradıkları sırada tesadüfen keşfettiklerini de ekledi. Çin'in batısında bulunan ve doğu-batı istikametinde 1000 kilometre uzanan Tarim Havzası, yüzölçümü bakımından Türkiye'den daha geniş bir alanı kapsıyor. (DHA) 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Kanada

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Bilim

  ,

  batı