Çöp krizi bu kez Palermo'da

Çöp krizi bu kez Palermo'da
Çöp krizi bu kez Palermo'da

Çöp toplayıcıları greve gitti, sokaklarda çöp dağları oluştu. FOTOĞRAF: AP

PALERMO - İtalya’da, Sicilya’nın Palermo kenti, önceki gün çöp toplayıcılarının maaşlarının verilmeyeceği endişesiyle greve gitmeleri üzerine çöpe gömüldü. Çöp yığınları apartmanların ve kilise duvarlarının dibinde, kimi bölgelerde 2 metreye varan yüksekliklere ulaştı. İtfaiye çalışanları 200 kadar çöplüğün de sıcaklık yüzünden alev alarak tutuştuğunu belirtti.
Çöp toplayıcıları, olaylar üstüne bir açıklama yayımlayarak, işverenleri olan çöp toplama şirketi Amia tarafından maaşlarının ödenmeyeceği korkusuyla greve başladıklarını ve bu durum düzeltilmediği sürece de çalışmayacaklarını duyurdu.
Şehir Konseyi de çöp vergisinin yüzde 30 artırıldığı bir plan düzenlendiğini ve planın tamamen Amia’ya yardım amaçlı olduğunu belirtti. Belediye Başkanı Diego Cammarata ise, grevin şehrin geneline karşı ‘ciddi bir sorumsuzluk’ olduğunu belirtti. 

Mafyanın kontrolünde
Çöp toplayıcılarının sendikası, maaşlarının verileceğine dair garanti alana kadar grevedevam edeceklerini söylüyor. Sendika ayrıca, daha sağlıklı ve iyi koşullarda bir çalışma ortamı da talep ediyor. Palermo’nun hali, geçen sene haftalarca çöp toplama kriziyle boğuşan Napoli’yi hatırlattı. 1994’ten beri İtalyan hükümeti tarafından ‘acil durum’ olarak nitelendirilen Güney İtalya çöplüklerinin çoğunun, bu işten büyük kâr sağlayan mafyanın kontrolünde olduğu biliniyor. (afp)