Crystal Renn 'Aç'lığın kitabını yazdı

Crystal Renn 'Aç'lığın kitabını yazdı
Crystal Renn 'Aç'lığın kitabını yazdı
Eskinin anoreksik mankeni Crystal Renn 'Aç'lığın kitabını yazdı14’ünde modelliğe başladığında kilosunun neredeyse üçte birinden kurtulması söylenmişti Crystal Renn’e. Zayıflamayı başardı ama mutsuz bir ‘süper ince kadın’a dönüşmüştü. Diyet koladaki kalori bile kalbini hızlandırmaya yetiyor, depresif bir şekilde sürekli kilolarını düşünüyordu. “Daha fazla halsiz dolaşmaya dayanamıyorum” dediği anda zayıflık tutkusunu bir kenara bıraktı, kilo almaya başladı. İhtiyaç duyduğu beden ölçüsünde olması gerektiğine karar verdi ve 40 bedene çıktı. Üstelik sevdiği moda sektöründen de kopmadı.
Anılarını ‘Hungry’ (Aç) adlı bir kitapta derleyen Renn, moda sektörünün pompalaması yüzünden kiloları, sağlığı ve kendine güveni konusunda yürüttüğü mücadelesini anlatıyor. Kariyerinde sıkıntı yok, çok başarılı ve talep gören bir model. “En alt sınırdaydım, daha aşağı inemeyecektim. Kendime, ‘Rüyam gerçek olacak ama öleceğim ya da kilolu bir model olurum, rüya da sürer’ dedim. Şimdi hiç olmadığım kadar sağlıklıyım, zihinsel olarak da, fiziksel olarak da...” diyor.
‘Hungry’yi Marjorie Ingall’la birlikte yazan 23 yaşındaki Renn, kitabın iyileşme sürecinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor. Öyküsü daha önce dergilerde yer aldı ama Renn, bu sefer, kitabı aracılığıyla genç ve hevesli modellerden yorgunlara sektördeki insanların güzellik algısına daha derin bir bakış atıyor. (ap)