CUMA ERTESİ

Ne Kızılmaske, ne Zagor, ne de Malkoçoğlu... İlla ki Red Kit. Lucky Luke
Haber: ÇİLER İLHAN: Chat dergisi editörü / Arşivi

Eğleniyor muyuz?
Ne Kızılmaske, ne Zagor, ne de Malkoçoğlu... İlla ki Red Kit. Lucky Luke; 'evinden çok çok uzakta olan yalnız kovboy'. Gölgesinden hızlı silah çeken çizgi-efsane. Red Kit'i herkes çok sevdi fakat biz 70'li yıllarda doğmuş küçük kadınların ona gizlice hayranlık duymamızın belli başlı sebepleri vardı:
Serinkanlıdır Red Kit; şaşırmaz, korkmaz, bağırmaz. Az konuşur, gizemlidir, çekicidir. Kahramandır; her (küçük) kadının (bile), Collette Dowling'in Sindrella Kompleksi: Çağdaş Kadının Bağımsızlık Korkusu isimli kitabında tanımladığı, 'beyaz atlı prensi tarafından kurtarılmayı bekleyen' gizli kişilik bozukluğuna karşılık verir, atı da hakikaten beyazdır üstelik. Çabasızca yakışıklıdır; özellikle şapkasının altından umarsızca alnına dökülen, bir tutam mavi-siyah saçıyla.
Çizgi filmin görkemi onunla da bitmez. Düldül (Jolly June), tüm zamanların en akıllı ve en hızlı atı, Red Kit'in en iyi dostudur. Red Kit'in ıslığına her koşulda karşılık verir. Konuşur, yazar, sayar. Bilgedir. Canı sıkılınca satranç oynar. Bir de Rin Tin Tin'i küçümser.
O da küçümsenmeyecek gibi değildir pek; aptaldır, oburdur, yeryüzünde yüzmesini bilmeyen tek köpektir ama sevimlidir. Karizmanın tamamıyla es geçtiği müthiş Dalton Kardeşler ise ayrı bir seyirlik zevktir.
Belçikalı çizgi romancı Maurice de Bevere (Morris), yarattığı 'Yalnız Kovboy'un ilk macerası Arizona 1880, 1946 yılının sonunda Spirou Almanach 1947'de yayımlandı. Fransız mizah yazarı Rene Goscinny ile tanışıp birlikte çalışmaya başladıktan sonra, olay daha da eğlenceli bir hal aldı. Red Kit'in, çizgi filme can vererek dünya seyircisiyle buluşması ve dolayısıyla aslında dilini konuşmadığı bir ülkenin bir günlük gazetesinin Cumartesi ekine konuk olması ise 1971 yılında gösterime giren, Goscinyy'nin yazdığı, Morris'in çizdiği uzun metrajlı çizgi film Papatya Şehri ile oldu. Bu efsane 10 Mart 2002, saat 12.00'de İş Sanat'ta. Red Kit, Papatya Şehri'nde küçük büyük, kendisini özleyen tüm hayranları ile buluşacak.
İş Kuleleri: (0212) 316 10 83
Eğlencede 'cool' durumlar
Radikal Cumartesi Kent Fısıltıları'nın tabiriyle 'sol sosyetenin' de sık sık (Bedri Baykam: görülmüştür) ziyaret ettiği bir mekan olduğu için; değil. Her cumartesi, Cool'un 1992'de Kemer'de başlayan öyküsünden beri bara damgasını vurmuş efsanevi grup Chantage sahne aldığı için; olabilir. Mekanın güzel, rahat, ferah olması; olabilir.
Levent'te, tepine tepine, döne döne Big in Japan'i, Wild Boys'u, Friday I'm in Love'ı söyleyebileceğimiz 'çok cool' bir mekan olması; evet. İstanbul'da ilk olarak Arnavutköy'de açılan, Depeche Mode, The Cure, U2 ve genel olarak new wave ve 80'lerin
müzikleri eşliğinde müdavimlerini peşinden bugüne; Levent Caddesi 15 numaralı yeni yerine sürükleyen; Cool. Cuma akşamları sahne
alan Outdoor müzisyenleri pür yetenek; vokalist Burak, farklı sanatçıları anımsatabildiği sesiyle çok iyi. DJ XXXL; Onur Pehlivan (ya da MC), mekanın en cool figürlerinden; evet. DJ'lik köşesinden sahneye fırlayıp Eminem'in Dido'dan bozduğu bol küfürlü Stan'in ortasında sözleri unutup Gangsta's Paradise'dan gülerek rol çalması; genel artistik puanlamada çok önemsiz. Grubumuzun bardaki fıçı biraların sonunu getirmesi üzerine bize sex on the beach ikram eden; sempatik garsonumuz Serhat. Fena halde sarhoş olup güneşli bir cumartesi günü ikişer tane Nurofen almak zorunda kalan; biz. Acı çeken; ayaklar ve türlü kas grupları. Çok eğlenen; herkes. Kapıdan girerseniz 12 milyon 500 bin, Biletix'ten girerseniz 10 milyon TL.

  • Müjde 1: Giriş ücretine bir yerli içki dahil.
  • Müjde 2: Yakında Biletix'te cuma/cumartesi kombine bilet 15 milyon TL. Bir paragrafta altı kez 'cool' kelimesi geçiren ve paragrafı cool'luktan uzaklaştıran; şaşı ilham perisi.
    Cool Bar: (0212) 284 80 89/www.coolbar.info
    Aradığınızı bulursunuz belki
    7-10 Mart 2002 tarihlerinde CNR Uluslararası Fuar Merkezi'nde 17. Uluslararası Mücevher, Takı, Gümüş, Saat ve Malzemeleri Fuarı var. Belki Yüzüklerin Efendisi'nin kötü adamı Sauron'un peşinden koştuğu yüzüklerin yüzüğünü veya Paulo Coelho'nun Santiago'sunun devr - i alem aradığı hazineyi bulursunuz. Harry Potter ve Felsefe Taşı'ndaki kötü adamın (ismini söyleyemem, malum sebepten) ilk dizide peşinde olduğu felsefe taşını aramayın; o ilk kitabın sonunda yok edilmişti. CNR Uluslararası Fuar Merkezi: (0212) 663 08 81...