CUMA ERTESİ

Hepsi birbirinin aynısı olur şehir düğünlerinin. Sindrella'lar ne kadar farklı olmasını isterse istesin, ne kadar en güzel olmak için çırpınırsa çırpınsın, hep aynı merasim olur biter;
Haber: Çiler İLHAN / Arşivi

Düğün dernek
Hepsi birbirinin aynısı olur şehir düğünlerinin. Sindrella'lar ne kadar farklı olmasını isterse istesin, ne kadar en güzel olmak için çırpınırsa çırpınsın, hep aynı merasim olur biter; sadece farklı şekillerde. Birbirine benzeyen kuaförler gelip 'gelin saçı' yapar, birbirine benzeyen manikürcü kızlar tırnakları şekle şemaile sokup boyar. Gelinlikler aslında hep aynıdır; beyaz veya krem veya çok nadiren açık rüya mavisi veya mutluluk pembesi... Kimisi eski zaman prenseslerine benzemek için kabarır (A şirketinin iş geliştirme müdürü arkadaşım Ayşe), kimisi bak ben ne modernim, aslında gelinlik değil bu, gece elbisesi demek için minimalleşir (ben, söz söyleme meraklısı Fadime), kimisi yüzünü, prensi tarafından öpülerek açılmayı bekleyerek duvakla örter (Yale'de doktorasını yapan arkadaşım Fatma). Kimi omzunu açar, kimi yırtmaç yapar, kimisi duvaklı, kimisi şallı, kimisinin sırtı parıldar gecede ama hiçbiri kırmızı bekaret kuşağı takmaz çünkü şehir gelinleri pek çoğunlukla bakire değildir.
Kendilerinin veya eşlerinin yabancı olduğu durumlarda Sindrella'lar, babalarının kolunda gelir müstakbel eşe. Misafirler gelini rahat rahat süzebilsin diye uzun, görülesi bir yerden gelir gelin ve eşlikçisi. Hep dramatik bir geliş müziği duyulur; sanki kutsal kitapta bahsedilen 'o korkunç titreşimli bir tek ses' duyulacaktır ve yaşam yeni bir form alacaktır veya evrene yenice "Ol!" denmiştir de dünya telaşlı bir oluşa koyulacaktır; o kadar önemlidir bu an. Herkes geline bakar, damat göz hapsinin nesnesi olmaz pek. Hep aynı sözler, "Çok zarif olmuş ama çok heyecanlı," ile başlayan... Birbirine benzer espriler yapan, ikinci sınıf bir yemek ve ihtiyaç molasının ardından yolcularını aynı otobüse binmeleri için uyaran bir otobüs kaptanı edasıyla konuşan nikâh memurları da aynıdır. Sonra o evet gelir, bu tuhaf anın tutukluğunu gidermek için izleyici her evetten sonra alkışa sarılır. Sonra da aklı fazlanın biri çıkarır sesini; "Ayağına bas!"
Her düğünde dans etmek adına kendini paralayan birkaç kişi mutlaka çıkar. Dans dersi almış bir çift de hazır bulunur; samba, mamba, rumba, karga tulumba ne varsa tüm dansları silip süpürür pistte. Her düğünde bir şekilde halay vardır; Yunan havası veya oyun havası olarak. Hiçbir halay ekibi, adımlarını birbirine uydurmayı başarıp da alay konusu olmaktan kurtulamaz. Eşli dans gerektiren hızlı müziklerde ise halay ekibinden daha eğlencelidir ortalık; birbirine ayak uyduramayan bir sürü çift yolunu şaşırmış ördek yavruları gibi şaşkınca dönüp durur bir yandan eğlenirken.
'Yaşı gelmiş' bekâr kızlar tuhaf bir buruklukla sevinir bu gece. İçlerinden saçı - makyajı en iyi kuaförlerden bu düğün için çıkma, birbirinden şık giyimli bazılarının gelin çiçeğini kapmak için akbabalar gibi atılması ise apayrı şaşkınlık konusudur. Gelin ayakkabısının altına isim yazmanın işe yaradığına dair ise şehir efsaneleri vardır; bu yüzden ayakkabının altı yaz-boz tahtasına benzer evlenmek isteyenlerin isimleri ile...
Farklı şekil ve katlarda düğün pastası kesilir. Çiftler atalarımızdan kalma gelenekle çaprazlama artistik figürlerde pasta yedirir birbirine.
Sindrella'lar için gece onu bunu öpmekle, hatıra fotoğrafı çektirmekle, acaba her şey yolunda mı, herkes eğleniyor mu diye dert etmekle, ayaklarını mutlaka sıkan düğün ayakkabılarından bir an önce kurtulmayı arzulamakla akıp gider; eğlenmeye çalışmayı da ihmal etmezler tabii bunca tantana içinde, düğünden önce yeterince sinir - stres çekilmiştir zaten. Damat ise sadece eğlenir; ne özenilesi kaygısızlık!
Bir arkadaş düğününde katılımcı ördek olarak pistte dolanmak yerine aklıma bu sahneleri taşıyan yaramazın adı ise Collette Dowling elinden çıkma, Öteki'den basılma "Sindrella Kompleksi: Çağdaş Kadının Bağımsızlık Korkusu" adlı kitap; hem de evlenmeden çok önce okumuş olmama rağmen birden aklıma düşen bu casus. Birtakım küçük aydınlanmalara uyanmak isteyen tüm Havva soyuna tavsiye edilir. Bugün cumartesi, gideceğiniz bir düğün vardır belki. İyi düğünler; halay çekerken ayağınıza dikkat, son düğünde benimki fena halde morarmıştı...