Cuma yenen hamburger pazartesi nasıl acıktırıyor?

ANKARA - Cuma günü yenen bir hamburger pazartesi günü acıktırabilir. ABD’nin Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, hamburger gibi sağlıksız yağlar ihtiva eden yiyeceklerin doğrudan beyni uyararak, ‘yeteri kadar yediğimizi söyleyen alarm sistemini kapattığını’ gösterdi. Araştırmaya göre, bunun sonucunda açlığımız yatışmıyor ve daha da fazlasını yeme hissine kapılıyoruz. Bu etki o kadar güçlü ki, cuma günü yenen bir hamburger, üç gün sonraki açlık hissinin sorumlusu olabiliyor.
Araştırmayı yapan Dr. Deborah Clegg “Normalde vücudumuz yeteri kadar doyduğumuzu bize söyler, ancak bu her zaman, iyi bir şeyler yediğimizde geçerli değildir. Bu araştırmada, bir kişinin tüm beyin kimyasının çok kısa bir zamanda değişebileceğini gösterdik” diyor.
Dr. Clegg, yaptığı bir dizi deneyde, doymuş yağların, vücudun bize ne kadar aç olduğumuzu ve yeteri kadar yeyip yemediğimizi söyleyen sistemini kapattığını belirledi. Bu yağlar, beynin vücuda, iştahı düzenleyen leptin ve insülin hormonlarından gelen bilgiyi göz ardı etmesi yönünde mesaj gönderiyor.
Farelerle yapılan deneylerde bu etkinin üç gün sürdüğü saptandı. Uzmanlar, palmitik asid adlı yağ türünün beyni aldatmada özellikle usta olduğunu belirtiyor. Tereyağı, peynir, süt ve sığır eti bu asidin olduğu gıdalardan. (aa)