Cumartesi Gecesi Banttan

e, hasbelkader ne rastlarsa izleyen televizyonkoliklerden farklı bir kategorideki
'TV şovu manyakları' için özel bir uygulama başlattı.
Haber: YEŞİM TABAK / Arşivi

CNBC - e, hasbelkader ne rastlarsa izleyen televizyonkoliklerden farklı bir kategorideki
'TV şovu manyakları' için özel bir uygulama başlattı. Yaz döneminde her hafta sonunu, yayınladığı dizi - şov vesaireden birine ayırıp toplu bir paket sunuyor. Kaydetmek yahut kaçırdığı bölümleri izlemek isteyenler ve 'bir oturuşta tek bir bölüm' dişinin kovuğunda kalan fanatikler için. (Ya da belki depresyondakiler için.)
Bu hafta sonu, Amerika'nın TV fenomenlerinden
Saturday Night Live geçit yapacak. Saturday Night Live'ın, biz doğma büyüme buralılar için ne ifade ettiğini düşünsek, 'pek az şey' sonucuna ulaşırız herhalde. Biliyorduk, duymuştuk, belki uydu yayınından veya video kasetlerinden falan birkaç bölümünü izleyenlerimiz olmuştu. Ama neticede Saturday
Night Live ancak üç sene önce resmi olarak televizyonlarımızın hudutlarından içeri girdi ve bizde tekrarları oynuyor. Dolayısıyla, CNBC - e'nin hizmeti takdire değer olsa bile, SNL bizim için 'live' olma özelliğini, yani en önemli özelliğini taşımıyor. Başka bir deyişle, şovun Türkçe tercümesi "Cumartesi Gecesi Banttan". Zaman uyuşmazlığıyla, bir diğer önemli özelliği olan güncelliği de kaybetmiş oluyor. Popüler kültür farklılıkları yüzünden, az ya da çok, illa ki ıskaladığımız espriler de, ister istemez şovun köşelerini bir nebze törpülüyor. Bir de tabii arada şöyle bir fark daha var. SNL, 1975'te NBC'de başladığında, konsepti henüz çok tazeydi. Ondan beri de çok fazla değişmedi. Oysa biz kendisinden önce yansımalarıyla karşılaştık. Şovun içinden çıkıp şöhreti yakalayan ve mizah anlayışlarını da yanında götüren oyuncuların filmlerini izledik; SNL'ın vasat yerli takipçileriyle karşılaştık. Etkilerini gördüğümüz bir şeyin kaynağına yeni iniyoruz da denebilir.
SNL'ın bugün kendi memleketinde yaşadığı en büyük handikap, tuhaf ama, 27 yılı geride bırakmış olması. İş komediye gelince, aradan geçen zamanın uzunluğu, aynı çıkış noktasının
üzerinde biriktikçe biriken deneyimler, avantaj olmaktan çıkıyor. SNL start aldığında tam anlamıyla yeni ve orijinaldi. Bir grup yazar ve oyuncu, başlangıçta NBC yönetiminin şüpheyle yaklaştığı, dönemine göre cüretkâr bir hicvi, taze bir skeç anlayışını milyonlarca seyirciye ulaştırmıştı. "Bizce komik olan bu," diye diretmiş ve haklı çıkmışlardı. Kanal yönetiminin "sakın bir daha tekrarlamayın" dediği The Bees / Arılar gibi tiplemeler favoriler arasına giriyordu. Fakat şovun yaratıcısı ve yapımcısı Lorne Michaels'ın da dediği gibi "Sadece bir kez yeni olabilirsiniz". Michaels ve ekibi, ABD'nin dış politikalarından başkanlarına, reklamlardan ana haber bültenlerine göz önünde olan ne varsa, hiç sakınmadan güzelce giydirdiler yıllarca. Önceleri sadece ünlü konukları için seyredilen bir şovu, performansları için seyredilir hale getirdiler. Böylece şov kendi yıldızlarını yarattı: Steve Martin, Dan Aykroyd, Chevy Chase, Billy Crystal, John Belushi, Eddie Murphy, Adam Sandler, Mike Myers... Öyle ki, 'kimler geldi, kimler geçti'nin dökümünü yapmaya girişsek, ciddi bir iç baygınlığı bile geçirebiliriz. Yine de, şovu efsane haline getiren kabaca on beş yıllık ilk dönemi, bugünkü prestiji üzerinde fazla etkili olmuyor. SNL'ın bir zamanlar en unutulmazlarına, şanı hala süren örneklerine imza attığı skeç anlayışı giderek değişip daha da edepsiz, daha da kontrolsüz bir serbest atış sahasına dönüşüyor (bkz. Tom Green, Ali G). Sorun, SNL'ın bu döneme göre masum kaçmaya başlamış olmasından ibaret değil aslında. İlk bakışta sadece masum, naif veya eski moda görünenin, eninde sonunda masumiyetini de yitirip tutuculuğa yüz tutması çok yüksek ihtimal. Hele de mizah gibi, tüm bunların aksine denk düşen bir alanda. 30 yıla yakın süredir aynı 'son söz' adamı Lorne Michaels'la yoluna devam eden SNL'ın başına gelen de aşağı yukarı bu. Şimdiki hal böyle olsa da, hafta sonu CNBC-e'de televizyon tarihinin klasiklerine tanık olma şansımızı saklı tutuyoruz. Şovu, ilk dönemlerinden başlayarak 99'dan beri yayınlayan kanal, elindeki bölümlerden bir 'best of' sunacak. Saturday Night Live, bugün ve yarın 12.30-14.30 ve 19.00-21.00 arasında.