Cumhuriyet sanatına bakış

Cumhuriyet sanatına bakış
Cumhuriyet sanatına bakış
Modern Türk resminin önemli örneklerini bir araya getiren 'Düşler, Gerçekler, 'İmgeler'in yanı sıra Sophia Vari'nin eserleri de Pera Müzesi'nde.
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

Pera Müzesi, sonbaharı iki yeni sergiyle karşılıyor. İlki, Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıldönümü anısına, modern Türk resminde Cumhuriyet imgesini irdeleyen ‘Düşler, Gerçekler, İmgeler’ başlıklı karma sergi.
Modern Türk resim sanatından örnekler ve imgeler üzerinden yakın dönemin tarih okumasını yapan sergi, Avni Arbaş, Nuri İyem, Abidin Dino, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cihat Burak, Turan Erol, Nedim Günsur, Yüksel Arslan gibi isimlerin eserlerinden oluşuyor. Bu geniş dağılımlı seçki, Kuvayı Milliye yılları, köy yaşamı, göç, gecekondulaşma ve kentleşme, modern yaşamın yalnızlaşan bireyleri ile geçmişi yorumlama gibi alt temaları içerecek şekilde sergileniyor. Bu serginin diğer birçok modern Türk resmi sergisinden farkının kronolojik değil tematik dizilişinde olduğunu belirten Ekrem Işın’ın küratörlüğünde hazırlanan, 21 sanatçının 63 adet resminin yer aldığı sergi, 10 Kasım’a dek ziyarete açık kalacak. 

Vari ilk kez Türkiye ’de

Müzenin ev sahipliği yaptığı bir diğer sergi ise Akdenizli sanatçı Sophia Vari’nin ‘Heykel ve Resimler’ sergisi. Vari, New York’tan Paris’e, Roma’dan Atina’ya, Kuala Lumpur’dan Pekin’e, birçok yerde ilgi uyandıran sergiler açan; heykelleri ve resimleri birçok kişisel ve kamusal koleksiyonlarda yer alan bir sanatçı. Türk sanatseverlerle ilk kez buluşacak sanatçının eserleri, renkleri ve kendine özgü anıtsal formlarıyla dikkat çekiyor. Pera Müzesi’nin iki katına yayılan, Marisa Oporesa ve Maria Topal küratörlüğünde iki senede hazırlanan sergide sanatçının bronz ve gümüş gibi malzemelerden yaptığı 27 heykelinin yanı sıra 32 resmi sergileniyor. Sanatçı ayrıca Pera Müzesi’nin kafesinde sergilnen Maria Callas’ın piyanosunun üstüne üç küçük heykel yerleştirmiş. Bu heykeller de sergi süresince piyanonun üstünde görülebilecek. Türk sanat dünyasıyla 2010 yılında eşi Fernando Botero’nun Pera Müzesi’ndeki sergisinde tanışan Vari’nin bu ilk konukluğu, 19 Ocak’a dek sürecek.
Her iki sergi de ‘Uzun Cuma’ kapsamında her Cuma 18.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek.