@ubuget

Da Vinci'nin şifresini 25 liraya kırıyorlar!

Da Vinci'nin şifresini 25 liraya kırıyorlar!
Da Vinci'nin şifresini 25 liraya kırıyorlar!
Günden güne popülerliğini artıran 'kaçış oyunları' Da Vinci'nin şifresinden kanlı küvetlerde anahtar aradığınız korku konseptlerine kadar birçok seçenek mevcut. Bir saat içinde odadan çıkabilmek için zeka kadar yardımlaşmaya da ihtiyaç var!
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Dan Brown'un kaleme aldığı The Da Vinci Code, ya da bu topraklarda söylendiği  şekliyle Da Vinci Şifresi seksen milyondan fazla satış rakamıyla dünyada en çok satan romanlar arasına girmişti. 

Ron Howard’ın sinemaya aktardığı Tom Hanks ve Audrey Tautou’nun başrolünde oynadığı film kitap kadar aynı başarıyı yakalayamasa da 125 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çekmişti.

Da Vinci’nin şifresini çok daha makul rakamlara da çözmek mümkün aslında!

Günden güne popülerliğini artıran kaçış oyunları konseptlerinden biri de Da Vinci’ninki.  2-5 kişi arasındaki bir ekiple Leonardo Da Vinci’nin sizin için hazırladığı ipuçlarıyla kilitli olduğunuz odadan 1 saat içinde çıkmaya çalışıyorsunuz! Kapıdan çıkış anahtarını bulma yolunda ortaya çıkan rakamlara ve dizilişlerine dikkat etmek, arkadaşlarınızla yardımlaşma içinde olmak almak işin püf noktaları. Analitik zekanızı yanınıza almadan odaya girdiyseniz işiniz zor!SÜREKLİ İZLENİYORSUNUZ

Oyunu kuran ekip odanın dışından sürekli olarak kamerayla izliyor ve oyuncuların hepsi razı olduğu takdirde sıkıştığınız yerlerde size ipucu veriyorlar. Ama ipin ucunu kaçırırsanız mevzu Ali İhsan Varol’un kelime oyununda artık sizin yerinize cevabı söylemeye yeltendiği noktaya da varabilir. Odalardaki atraksiyonlar ve şifreleri bulup kilitleri açmaya başladıktan sonra ortaya çıkanlar mütevazı bir apartman dairesinin ikinci katından beklediğinizden biraz fazlasını veriyor.

Birer hafta arayla iki hafta sonu İki hafta sonu gittiğimiz iki farklı oyun konseptindeki temel uyarılarından biri de odadaki ağır şeylerin yerine değişmemesi yönündeydi. Yani odadaki koltuk takımları komodinleri kaldırarak bir yere varmak zor!

KLOSTROFOBİSİ OLANLAR ŞİFRE İŞİNE GİRMESELER DE OLUR

Erken doğum yapmak istemeyen hamilelerin korku konseptli kaçış oyunlarından uzak durmasında fayda var. İçerde dekor olarak düşündüğü bir kadının elini oynatmasının akabinde yaşadığı heyecanı anlatan arkadaşın söyledikleri ibretlik. Bu durumdaki kişilerin oyunlara kabul edilmesi de oyun düzenleyicileri açısından bir soru işareti! Bir odada bir saat kapalı kalma fikri klostrofobi ve panik atak rahatsızlığı olanları da kuvvetle muhtemel zorlayacaklardır. Eğer korkularını kontrol altına alabilirse odadan bir an evvel çıkmak adına şifreleri bir an evvel çözüp rekoru da zorlayabilirler!

EKİBİN HEPSİNİ MÜHENDİSLERDEN KURMAYIN!

Oyunda başarıya ulaşmanın temel şartlarından biri de farklı eğitimlerden gelmiş farklı bakış açısı ve zekalara sahip insanlardan bir ekip oluşturmak. 5 gündür çıkılamayan odadan 52,5 dakikada çıktığımızda odada yarışan hemen herkes farklı eğitimlerden geliyordu. Oyun kuruculardan biri şirket organizasyonuyla gelen mühendislerin hemen tamamının başarısızlığını bu ‘aynı’ bakış açısına bağlıyor.

İLGİ FİYATLARI DA ARTIRMIŞ!

4-5 kişi katıldığınız oyunların kişi başı ortalama maliyeti 25-30 TL civarında. Oyunların gördüğü ilginin son dönemde fiyatları biraz artırdığını söylemekte de fayda var. 25 Ocak’ta 4 kişi 100 TL’ye oynadığımız konseptin şu anki rezervasyon fiyatı şu anda 140 TL gözüküyor.  Rezervasyon sistemiyle işleyen kaçış oyunlarına özellikle hafta sonu yer bulmak oldukça zor.