Dadacıların ufak Venedik'i

Müşterilerinin "Ufak bir Venedik" diye tabir ettikleri Dada, yazlık restoran-barlar listesine eklenen yeni bir isim.
Haber: Melİs Çelebİ / Arşivi

Müşterilerinin "Ufak bir Venedik" diye tabir ettikleri Dada, yazlık restoran-barlar listesine eklenen yeni bir isim. Ortaköy Camii'nin ve Boğaziçi Köprüsü'nün ışıklarıyla
aydınlanan mekân tasarlanırken farklı bir lounge konseptinden yola çıkılmış.
Dada'nın iki ortağı var. Bunlardan biri adı geçtiğimiz yıl Philip Starck'la sıkça beraber anılan Aksel Goldenberg; diğeri ise 1952 yılında Club Med'i kuran ve 1977'ye kadar işleten Trigano ailesinin varisi Jeremy Trigano. Önceden Goldenberg'in anneannesinin oturduğu binanın terası konumundaki restoran için Goldenberg,
"Burasını değerlendirmemek delilik olurdu," diyor. Restorandan sonra binayı da bir otele çevirmek isteyen ikili, bu günlerde butik kavramını ve bunun beraberinde getirdiği kültürü oturtmaya çalışıyorlar.
İstanbul'daki restoran ve bar tarzı yazlık mekânların ticari faaliyet gösteren fabrikalarmış gibi görüldüğünü belirten Goldenberg, daha karşı bir şeyler yaratmaya çalıştıklarını belirtiyor.
Starck'ın tavsiyeleri
Konumu itibarıyla buranın başlı başına sürreal olduğunu düşünen ortaklar, günümüzün modern ve postmodern akımlarını es geçip sürrealizme yönelmişler. Mekânın adı bu akımı doğuran hareket olan Dadaizm'den geliyor. Dada'da fikir birliğine varan iki ortak soluğu Philip Starck'ın ofisinde almış.
Ünlü tasarımcı, zaten Dada'nın arazisini önceden görmüş. O yüzden de tavsiyelerde bulunurken hiç zorlanmamış. Duvarları Amerikalıların 'büyük boy' merakıyla sürrealizm akımının sentezi çerçeveler süslüyor. Starck'ın konulmasını önerdiği bu dev çerçevelerde, Yapı Kredi, Mercedes ve Beymen gibi mekânın sponsorlarının tasarımları dikkat çekiyor. Bardaklara kadar her şeyin tasarım olduğu mekânda, garsonların
gömleklerinden tutun da ayakkabılarına kadar her şey Beymen imzalı.
Goldenberg, hedefledikleri müşteri kitlesinin gelir düzeyiyle değil, kültür düzeyiyle orantılı olduğunu söylüyor.
"İsteseydik burada beş yüz kişinin yemek yiyeceği bir düzen de kurabilirdik," diyen Goldenberg, buna taraftar olmadıklarını, bu yüzden 120 kişiye yer açtıklarını söylüyor. Rezervasyonsuz gelenler için ayrılan 30 kişilik masa sayesinde kimse kapıdan geri çevrilmiyor.
İstanbul'da artık iyice tanınan, Circus'un ve Four Seasons'ın eski şefi Carlo Bernardini'nin hazırladığı mönü, Dada müşterilerine sıradışı yemekleri burada deneme şansını sunuyor. Çilekli-şampanyalı risotto, devekuşu eti, kabak çiçeği ve kum midyeli risotto bunlardan birkaçı.
Tembel brunch
Yemekte risk alma taraftarı olmayanlarsa, yine alışık oldukları lezzetleri Dada'da bulabilirler. Bezelye çorbası, fırınlanmış keçi peyniri, el yapımı makarnalar, sebzeli ve karidesli tempuralar; karışık mutfaktan örnekler. Yemekten sonra barda verilen tapas tabakları, klasik mezelere iyi birer alternatif.
Belirli bir saatten sonra insanların müzik eşliğinde masalarda dans ettiği Dada, Zarifi'nin Fransızca ve İtalyanca karışık versiyonu. Müzik düzenlemesinden Power Fm DJ'leri sorumlu. Klasiklerin yanında lounge müziğin de hareketlendirdiği Dada, akşamüstü 18.30'dan gece 02.00'ye kadar açık, bir tek pazar geceleri kapalı.
Dada iş çıkışlarında antik koltuklarda oturup gün batımını izlemek isteyenler için de ideal. Temmuzdan sonra burada 'tembel pazar brunchı' temalı kahvaltılar düzenleyecekler. Kahvaltı mönüsü de meyve suyu ağırlıklı olacak. Lounge müzik eşliğinde puflara gömülerek, denize nazır bir kahvaltı yapma fikri size cazip geliyorsa, siz de tembeller ordusuna katılın.
Tel: (0212) 258 03 22