'Dağların oğlu' yaban hayatı gözlüyor

'Dağların oğlu' yaban hayatı gözlüyor
'Dağların oğlu' yaban hayatı gözlüyor
Erzurum'un İspir İlçesi'ndeki Yedigöl Köyü'nde oturan ve yörede, 'Dağların oğlu' olarak tanınan 31 yaşındaki Bülent Erkan, yıllardan bu yana yaban hayatı gözlüyor

ERZURUM - İspir’in Yedigöl Köyü’nde çiftçilik yapan ve bekar olan Bülent Erkan, yıllardan bu yana dağlarda gezerek doğadaki canlıların yaşamını inceliyor. Yılın yarısını dağlarda geçiren Erkan, bugüne kadar ayı, yaban keçisi, ur kekliği, kartal, şahin, kurt, tilki, domuz, balıklar ve nadir bulunan kelebekler gibi çok sayıda canlının fotoğraf ve görüntüsünü çekti. Doğa manzarasını ve yaban hayatına ilgisinin küçük yaştan başladığını anlatan Bülent Erkan, ileride belgesel yapacağını söyledi. Aylarca dağda yalnız kaldığını belirten dağcı Erkan şunları söyledi:

"Köyüm doğayla iç içe. Bu yüzden doğaya çok ilgiliyim. Özellikle yabani hayvanların davranışlarını inceliyorum. Bu yıl dağlarda 25 ayının görüntüsünü çektim. Ayıları en yakın 5 metre mesafeden gördüm. Hiçbiri bana zarar vermedi. Ayı, insanlara zarar vermiyor. En basitinden bir yılanın kuyruğuna basarsan dönüp seni ısırır. Ayılara zarar vermezseniz, onları gördüğünüzde tepki göstermezseniz size zarar vermez. Ben ayıların görüntüsünü çekerken paniklesem o da korkup bana saldırabilirdi. Dağlardan hiç korkmuyorum. Dünyadaki en tehlikeli şey eğitimsiz insandır. Özellikle Kaçkar Dağları’nı karış karış biliyorum. Çektiğim görüntüleri ileride belgesel için kullanacağım. Ayrıca doğayla ilgili kitap yazacağım. Şu anda maddi gücüm olmadığı için bunları yapamıyorum. Gönüllü de dağcıyım."

Dha - Nursima Özonur-Kerim Burucu


  ETİKETLER:

  kitap

  ,

  Fotoğraf

  ,

  doğa