'Dağ'larına 'Bamya' gelmiş...

'Dağ'larına 'Bamya' gelmiş...
'Dağ'larına 'Bamya' gelmiş...
Sinemada cinsiyetçiliğe tepki olarak verilen Altın Bamya Ödülleri'ne üç ödülle 'Dağ' filmi damga vurdu

Sinemadaki erkek egemen zihniyete ve cinsiyetçiliğe tepki olarak dağıtılan Altın Bamya ödülleri önceki gece İstanbul ’daki Hollanda Başkonsolosluğu’nda yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Alper Çağlar’ın yönettiği Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerlik yapan iki gencin hikâyesini anlatan ‘Dağ’ filmi gecede üç Bamya birden kazandı. Altın Bamya Akademisi tarafından Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan ve bu yıl 5’incisi gerçekleşen törenin sunuculuğunu Radikal Gazetesi editörlerinden Bahar Çuhadar üstlendi. Gecenin ev sahipliğini üstlenen Hollanda Başkonsolosu Onno Kervers iki yıldır ödüllere ev sahipliği yapmaktan mululuk duydukarını söyleyerek “Altın Ahududu Hollywood için neyse Altın Bamya Türkiye için o. Filmler kadın dostu olmalı” şeklinde konuştu.
‘Dağ’ filminin Oğuz ile Bekir karakterleri ‘erkek karakter’ dalında diğer adaylar olan Özcan Deniz’in yönettiği ‘Evim Sensin’in İskender’ini ve ‘Sen Kimsin’in Tekin’ini geride bırakarak ödülün sahibi oldu. Senaryo ve film dallarında da rakiplerini geride bırakan ‘Dağ’, bu yılın Altın Bamya ödüllerine damgasını vurdu. ‘Zenne’ filminde oğlunun ölümüne sebep olan Kezban karakteri kadın karakter dalında Altın Bamya’nın sahibi olurken izleyici oylarıyla belirlenen ‘İzleyici Bamyası’nın sahibi, Zeki Demirkubuz’un yönettiği ‘Yeraltı’ olarak açıklandı.
Bu yıl Altın Bamya Akademisi ‘Bamya Kurusu’ isminde yeni bir ödül dağıtmaya başladı. Uyarı niteliği taşıyan ‘Bamya Kurusu’nun sahibi ise ‘Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede’ filmi oldu. Altın Bamya Akademisi, ödül töreninde her yıl olduğu gibi bu kez de gelecek sene ödül verecek film bulamama dileğini tekrarladı.