'Daha aydınlık' bir çevre için bir saat karanlık

'Daha aydınlık' bir çevre için bir saat karanlık
'Daha aydınlık' bir çevre için bir saat karanlık

Dünyada ilk eylemi Avustralyalılar yaptı.

'Dünya saati' için herkes lamba düğmesine bastı

 

İSTANBUL - 2007 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) organizasyonuyla Sidney’de başlayan ve bu yıl Türkiye dahil 83 ülkenin 2 bin 700'den fazla şehrinin katılımıyla devam eden 'Earth Hour Dünya Saati hareketi kapsamında dünya çapında 20,30-21,30 saatleri arasında ışıklar kapatıldı.

Kampanya çerçevesinde Sidney kentinin milyonlarca sakini TSİ 11.30’da WWF’nin çağrısına 1 saat süreyle ışıkları kapatarak uydu.  "Dünya Saati" adlı kampanya çerçevesinde Toronto CN kulesi, Sidney Opera Binası, İtalya Cumhurbaşkanlığı, Giza Piramitleri ve Eyfel Kulesi gibi birçok ünlü ve tarihi binanın ışıklarını kapattı. Türkiye’den de başta banka genel müdürlükleri olmak üzere Boğaz Köprüsü, tarihi binalar, çok sayıda şirketin genel müdürlük binaları ve hatta reklam panolarının ışıkları söndürülerek eyleme destek verildi. 'Earth Hour (Dünya Saati)' eylemine katılan şirketler gece saat 20.30-21.30 saatlerine arasında ışıklarını kapatarak küresel ısınma konusunda toplumlara mesaj vermeye çalıştı.  Geniş katılımlı bu yılki eylem gelmiş geçmiş en büyük iklem eylemine dönüştü.


Bankalardan tam destek

 

Türkiye'de çok sayıda kuruluşun katıldığı eyleme Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de destek verdi. TBB’den yapılan açıklamada, "Eyleme TBB ve üye bankalar katıldı. Bankalar genel müdürlük binalarının aydınlatmalarını bir saat için kapatarak destek verdi" denildi.
Önceki yıllarda olduğu gibi ışık kapatma eylemine bu yıl da katılan İş Bankası'nın yanı sıra Garanti Bankası ve Çevreci Bonus Card, Şekerbank, Finansbank dün genel müdürlük binalarının ve çoğu reklam panolarının ışıklarını bir saat kapatarak eyleme destek verdiler.
Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yüksek binası olan ve yapısı itibariyle çevre dostu, enerjiyi verimli olarak kullanan yeşil bina konseptli İstanbul Sapphire de eyleme katılan şirketler arasında yer aldı. Saphhire, bu bir saatlik süreçte sadece ışıkları kapatılmakla kalmayıp aynı zamanda tüm binada inşaata da bir saat süreyle ara verdi.


Cola'dan dünya çapında katılım

 


Coca-Cola Türkiye'de, WWF girişimiyle gerçekleştirilen 'Dünya Saati' etkinliğine destek verdi.
Coca-Cola Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada, şirketin, etkinliği desteklemek için bir saat boyunca İstanbul Beşiktaş, 4. Levent, Nişantaşı Abdi İpekçi ve Etiler Uçaksavar Sitesi’nde bulunan reklam panoları ve ofislerinin ışıklarını söndüreceği duyuruldu.
Açıklamada, etkinliğe 50’den fazla ülkede destek veren Coca-Cola’nın ayrıca, Times Square, Piccadilly Circus ve Kings Cross’daki reklam panolarını da karartacağı belirtildi. Aynı açıklamada, "Etkinliğe 50’den fazla ülkede destek veren Coca-Cola, şirketin Atlanta’daki merkezi ve World of Coca-Cola’nın yanı sıra, Meksika’dan Kahire’ye, İtalya’dan Şangay’a, Norveç’ten Venezuela’ya kadar birçok merkezde reklam panolarının ışıklarını bir saat süreyle söndürecek. Coca-Cola şirketi, ayrıca ABD ve Kanada’da ’Dünya Saati’ duyurularına destek olarak yaklaşık 300 bin dolarlık bağışta bulundu" denildi. (Radikal)