Daha fazla umutluyum

Daha fazla umutluyum
Daha fazla umutluyum
Öcalan, BDP'li vekiller aracılığıyla gönderdiği mesajında, şu aşamada daha fazla umutlu olduğunu söylmedi. Mektup bir kaç gün içinde açıklanacak.

RADİKAL/ ANKARA - BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan PKK ’nın geri çekilmesi ile ilgili Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere dün sabah İmralı’ya gitti. Önder ve Buldan, görüşmeden sonra BDP İstanbul İl Binası’nda Öcalan’ın mesajını basın mensuplarına okudular.
Toplantıda konuşan BDP milletvekili Pervin Buldan, görüşmenin 14.00’da başlayıp 15.30’da bittiğini söyledi. Buldan’dan sonra söz alan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mektubu okudu. Mektup şöyle: “Saygıdeğer Türkiye halkı. Yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyetiyle devam etmektedir. Hem çatışmasızlık sürecinin kalıcılaşması hem geri çekilme sürecinin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Gelinen aşamada daha umutlu noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı bir kaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum.”
Mektuptan sonra gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Önder, “Kandil’in yazdığı mektup Öcalan’a ulaştı. Onun üzerine son değerlendirmeyi yapıp bütün kamuoyuna birkaç gün içinde değerlendirme yapacak. Henüz Kandil’e mektup yazılmadı. Bir kaç gün içinde tüm Türkiye halkı ve Kandil ile paylaşılacak” dedi. Önder, toplantıların icap ettikçe gerçekleşmeye devam edeceğini de ifade etti.