Daisy, renk savaşını kazandı!

Daisy, renk savaşını kazandı!
Daisy, renk savaşını kazandı!

Upsy Daisy, siyah rengiyle mağazalarda yer alacak.

BBC'nin popüler çocuk programının, aslen siyah olan ana karakteri, oyuncak versiyonunda beyazlaştırılınca, aileler ayaklandı. Bebeğin siyah hali yakında piyasada...

LONDRA - Britanya’nın en popüler çocuk programı, Teletubbies’in yaratıcılarının elinden çıkan ‘In The Night Garden’ın (Gece Bahçesinde) ana karakteri Upsy Daisy adlı bebeğin rengi BBC ve kahramanın oyuncaklarını üreten Hasbro firmasını zora soktu.
Ekranda koyu teniyle boy gösteren Upsy Daisy’nin oyuncak bebek olarak mağazalarda yerini alırken ten renginin hayli açık olduğunu fark eden anne babaların şikayetleri üzerine Hasbro, bebeğin koyu tenli versiyonlarını da üretmeye karar verdiklerini açıkladı. 43 yaşındaki bir çocuk annesi Melanie, bloguna “Bebeği gördüğümde şoka girdim. Upsy Daisy programda siyah bir bebekti ama mağazalarda satışa sunulan bebek beyaz” diye yazdı.
Anne babalar bir imza kampanyasıyla piyasadaki bebekleri, “Siyah Upsy Daisy geri gelsin! Çocuklar beyazlatılmış bir Upsy Daisy değil, gerçek bebeği istiyor!” sloganıyla boykot etti. BBC yöneticileriyse, bebeklerin teninin ticari bir kaygıyla özellikle açıldığı iddialarını reddediyor. Program yapımcısı Ragdoll Prodüksiyon da karakterin belirli bir ırk ya da kültürü temsil etmesinin niyetlenmediği açıklamasını yaptı.
BBC, internet ortamında artan şikayetler üzerine, ağustos ve eylül boyunca anket çalışması yaparak, tüketicilerin bebeğin, ekrandaki hali siyah versiyonunu isteyip istemediğini araştırdı. BBC’den yapılan açıklamada, sonuçların tüketicilerin çoğunun piyasadaki bebeklerden memnun olduğunu gösterdiği ancak bir grup insanın da Upsy Daisy’nin siyah olarak satılmasını istediğini ortaya çıkardığı belirtildi. Bebeğin siyah versiyonları ilkbaharda piyasada olacak. (The Daily Telegraph)